Siatki centylowe i kontrola wagi dziecka


Z reguły gdy dziecko urodziło się w terminie lekarze nie zalecają drobiazgowej kontroli wagi niemowlęcia, aby nie potrzebnie się stresować. Istnieją opnie, że dziecko przyrasta skokowo, tak więc w zupełności wystarczy ważenie kontrolne przy szczepieniu. 

Pierwszej kontroli synka przyrost był dobry, przy następnej wizycie okazało się, że nie przyrósł prawie wcale. I to skłoniło mnie do zakupu wagi elektronicznej dla niemowląt. Zakupiłam ją przez internet koszt ok. 110 zł razem z przesyłką. Na wadze można zważyć dziecko do 25 kg, więc mam nadzieję, że posłuży nam jeszcze długu. Posiada funkcję tary, a więc można spokojnie położyć kocyk na wagę i nie zostanie on uwzględniony przy ważeniu dziecka. Nie żałuję tej decyzji. Wagą okazała się nie zbędna przy zmianie mleka, ponieważ  nie wszystkie mleko jest tolerowane przez synka i na nie którym po prostu w ogóle nie przyrastał. Na pewno mama jest wtedy spokojniejsza i łatwiej wychwycić jakieś nieprawidłowości. Jak często ważyć? Ja polecam:
  • raz na tydzień, 
  • o tej samej porze - rano
Na pewno pomocne są siatki centylowe w kontroli wagi, choć trzeba pamiętać o tym, iż każde dziecko jest inne, rozwija się indywidualnie. O tym czy coś się dzieje najlepiej niech zadecyduje lekarz pediatra. Na stronie poniżej można sprawdzić wagę również niemowląt urodzonych przedwcześnie.