Podstawowe badania krwi po 50


Na pewno większość z was się zdziwiło czytając temat dzisiejszego wpisu - Podstawowe badania krwi po 50. Na pierwszy rzut oko, ten temat zupełnie nie pasuje do tematyki bloga paretingowego. Jednak takie stwierdzenie jest bardzo mylące. Ostatnio zetknęłam się z kampanią sieci laboratoriów Diagnostyka na dotyczącej badań dla osób dojrzałych i to dało mi trochę do myślenia.

Jak byłam małym dzieckiem to moja mama i tata od urodzenia dbali o moje zdrowie. Starali się przygotowywać dla mnie zdrowe posiłki, jeździli ze mną do lekarza gdy byłam chora. Byli ze mną na badaniach kontrolnych. Dziś mimo, że sama jestem już matką, oni nadal troszczą się o moje zdrowie i moich bliskich. I zadałam sobie proste pytanie. Jak ja dbam o zdrowie swoich rodziców? Przecież ja również jestem odpowiedzialna za nich. Często moi rodzice w swoim całym zabieganiu zupełnie zapominają o sobie. Zawsze znajdzie się coś ważniejszego, pilniejszego niż chociażby wykonanie badań kontrolnych. 

Dziś chcę was zachęcić do tego abyście razem ze mną również zaczęli troszczyć się o zdrowie swoich rodziców. Nie trzeba tak naprawdę wykonywać strasznie specjalistycznych badań na początek wystarczą podstawowe badania krwi. A oto one:

Podstawowe badania krwi po 50:
Morfologia oraz OB
To najbardziej podstawowe badania, które zalecane są nie tylko osobom po 50, ale również każdej osobie, która chce dbać o swoje zdrowie. Takie badanie daje ogólny obraz co do stanu zdrowia oraz odporności. Pozwala na wykrycie ewentualnych zaburzeń krzepnięcia oraz anemię. Po 60 roku życia to badanie jest jeszcze ważniejsze, ze względu na ryzyko białaczki limfarycznej.

Badanie moczu i GGTP
Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić stan wątroby oraz nerek. Podwyższony wskaźnik GGTP wskazuje na schorzenie dróg żółciowych. Do diagnostyki zalecane są również badania zawartości mocznika i kwasu moczowego. Zbyt duża ilość kwasu moczowego może mieć związek z niektórymi dolegliwościami stawowymi.

Glukoza
Zbadanie poziomu glukozy, to kolejne podstawowe badanie po 50. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób, która pojawia się u osób starszych. Niekontrolowana choroba może skutkować zarówno chorobami nerek, zaburzeniami widzenia czy innymi zaburzeniami neurologicznymi.

Lipidogram
To badanie jest niezwykle ważne w ocenie ryzyka miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Stosuje się je do oznaczenia tzw. profilu lipidowego. Jeżeli badanie wykaże podwyższone stężenie cholesterolu wówczas możemy mówić o wysokim ryzyku zachorowania na te choroby.

TSH
Bardzo ważne są badania hormonów tarczycy, które zapewniają właściwe tempo przemiany materii oraz regulują wzrost i rozwój ustroju. Zaburzenia jej funkcjonowania mogą objawiać się nie tylko jako przewlekle zmęczenie czy problemy z zapamiętywaniem ale również jako problemy z wagą, temperaturą ciała. Najwięcej zachorowań na choroby tarczycy przypada między 50 a 60 rokiem życia.

Badania poziomu testosteronu oraz estradiolu
To kolejne podstawowe badania krwi. Z wiekiem wiekiem spada poziom tych dwóch hormonów, co skutkuje m. in. spadkiem libido, nerwowością, rozdrażnieniem, nadmierną potliwością oraz bezsennością. U kobiet oznacza się poziom estrogenów i progesteronu, natomiast u mężczyzn testosteronu.
 
Wapń oraz fosfor
Dla kobiet szczególnie ze względu na ryzyko zachorowań na osteoporozę zaleca się badanie zawartości wapnia i fosforu w organizmie.

Markery nowotworowe
Kobiety po 50 powinny wykonać badanie Ca-125 – profilaktyka raka jajnika, CA 15-3 – profilaktyka raka piersi, komplementarnie z mammografią, CA 19-9 – profilaktyka raka jelita grubego, komplementarnie z kolonoskopią u mężczyzn.

Powyższe badania można wykonać w sieci laboratoriów Diagnostyka. 

Teraz dostępny jest pakiet 15 badań dla kobiet 50+ oraz 12 badań dla mężczyzn 50+ w cenie obniżonej o 70% o wartości 70 zł każdy.

Dodatkowo, każdy kto pobierze bon zniżkowy na pakiet badań, weźmie udział w konkursie.

Kod zniżkowy na podstawowe badania krwi możesz pobrać na stronie: 

 
Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, dlatego zachęcam aby wykonać podstawowe badania krwi. Jeżeli mamy swoich bliskich w tym wieku namówmy ich na takie badania. 

Naprawdę warto!


Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco - polub nas na Facebooku