Ubezpieczenie szkolne

ubezpieczenie szkolne

Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania?


Mój syn jako niemowlę przez pierwsze 4 miesiące nie spał prawie wcale. Kolki i bezsenne noce były u nas normą i nawet nie zastanawiałam się nad tym, jak nauczyć go samodzielnego zasypiania. Dla mnie w tym momencie najważniejsze było, żeby w ogóle zaczął spać w nocy. Ostatecznie syn zaczął samodzielnie zasypiać w swoim łóżku kiedy ukończył 14 miesięcy.

Po pierwsze nie zmuszaj!

Kiedyś przeczytałam w jakiejś mądrej książce, że im wcześniej nauczymy niemowlę samodzielnego zasypiania tym lepiej. Który rodzic nie chciałby aby jego dziecko samo grzecznie zasypiało w łóżeczku bez noszenia na rękach, bujania, płaczu czy buntu. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Syn nauczył mnie jednej bardzo ważnej rzeczy, o której rzadko pisze się w poradnikach dla rodziców – Do niczego nie zmuszaj dziecka, skoro coś idzie nie tak widocznie nie jest na to jeszcze gotowe.


Jak nauczyć niemowlę samodzielnego zasypiania? – praktyka


Mój syn zasypiał najpierwej przez bujanie na rękach, potem przez wożenie w wózku. Bardzo chciałam nauczyć go samodzielnego zasypiania, gdyż była w drugim trymestrze ciąży i zwyczajnie było mi ciężko telepać go w wózku. Za kilka miesięcy miała przyjść na świat jego siostra. Wiedziałam, że jak urodzę będę miała dużo mniej czasu. I to w zasadzie podziałało na mnie mobilizująco. Synek w wieku 10 miesięcy również był gotowy aby przejść do nauki samodzielnego spania, gdyż zaczął się buntować przeciwko lulaniu w wózku. 

Początkowo kładłam go do wózka, dawałam pieluszkę tetrę i smoczek i podstawiałam pod okno. Tak pod okno. Syn bawił się pieluszką, patrzył się w okno za którym machały się gałęzie drzew i w końcu zasypiał. Wózek był mi potrzebny aby dzięki ochronce uniemożliwić mu wstawanie. 10-miesięczne niemowlę potrafi być bardzo mobilne. Potem gdy już ostatecznie odzwyczaił się od bujania i potrafił sam zasnąć zaczęłam uczyć go zasypiania w łóżeczku. Ważna była konsekwencja. Gdy próbował wstawać jak kładłam go z powrotem i mówiłam, że idziemy spać. Najpierw wstawał kilkadziesiąt razy, potem kilkanaście aż w końcu się przyzwyczaił, że idziemy spać. Cały czas byłam przy nim. Ostatecznie mój syn od 14 miesiąca życia zaczął zasypiać samodzielnie w łóżku. Teraz ma 2 lata i 4 miesiące i samodzielne zasypianie nie sprawia mu żadnego problemu. Koło południa przebieramy się do spania, kładę go do łóżka i wychodzę z pokoju. Czasem włączam nianie aby mieć podgląd czy aby na pewno śpi a nie bawi się w swoi pokoju bo i tak nie raz się zdarzało.


Jestem przekonana, że syn nauczył się samodzielnie spać w wieku kiedy był na to gotowy. Moja siostra też podobną metodą nauczyła córkę zasypiania w wieku 14 miesięcy, tylko, że ona kładła się obok niej.
Teraz przyszła pora na moją córkę. Weronika to zupełnie inna bajka. Zasypiała samodzielnie kiedy miała kilka miesięcy niestety przyszło ząbkowanie, AZS i wszystko się posypało. Teraz gdy już skończyła rok widzę, że mogę zacząć uczyć ją samodzielnie zasypiać. Odzwyczaiła się od wózka i bujania. Teraz wszystko zależy od mojej konsekwencji. Jestem zdania, że takie roczne dziecko rozumie już bardzo dużo – więc dużo łatwiej przyswoi sobie polecenie „idziemy spać”.


Ale dziecko jak to dziecko zanim pójdzie spać, musi się powygłupiać, pobawić kołdrą, poduszką. Pozaglądać tu i tam. Sprawdzić czy aby na pewno miś też idzie spać. Nie raz też mimo, że moja córka ma do dyspozycji całe łóżeczko wraz namiętnie próbuje przesuwać głową szczebelki. Co my byśmy zrobili bez dobrego sztywnego ochraniacza do łóżeczka od My Baby Love i bez tak fajnej pościeli? Zasypianie było by bardzo nudne... 

Warto zadbać i o ten element, tak aby pora snu dobrze się kojarzyła zarówno dziecku jak i ich rodzicom. A nie ma nic przyjemniejszego niż fajna, dobra jakościowo pościel, która będzie pasować do wystroju pokoju dziecięcego.
Wnioski końcowe


Ucząc dziecko samodzielnego zasypiania musimy być bardzo cierpliwi i elastyczni. Przymuszając dziecko do czegoś możemy odnieść skutek odwrotny do zamierzonego. Pamiętajmy, że niemowlę potrzebuję na początku naszej obecności, którą stopniowo będziemy ograniczać. Ale to musi nastąpić stopniowo. Nie wyobrażam sobie zostawiania dziecka samego, jak proponują niektóre metody. Taka metoda według mnie może spowodować czy pogłębić lęk separacyjny u dziecka. Ważna jest więc cierpliwość. Dziecko nauczy się samodzielnie spać gdy będzie na to gotowe.

pościel dziecięca, ochraniacz do łóżeczka, kołdra, poduszka - My Baby Love
[full_width]