Program Blisko z Tobą chce być z Emotopic


Mój synek urodził się przed terminem i trafił na Odział Intensywnej Terapii Noworodka na Oddziale Neonatologicznym. Chyba nie ma nic gorszego dla matki jak rozłąka z nowonarodzony dzieckiem. Nie byliśmy razem na sali, ale to nie było najgorsze...

Jeszcze podczas pobyt na oddziale mogłam przychodzić do niego, opiekować się nim. Najgorszy był jednak moment kiedy miałam zostać wypisana, a wiedziałam, że On musi zostać jeszcze na oddziale. Nie mogłam zostać w szpitalu, gdyż szpital nie dysponował miejscami noclegowymi dla matek. A szkoda? Wsparcia ze strony personelu nie było żadnego. Staram się nie wracać do tamtych dni, które były z jak najgorszego koszmaru. 

Całe szczęście z córką było inaczej. Urodziła się w terminie, pod opieką innego lekarza i w innym szpitalu. Warunki były inne i było odczuwalne wsparcie dla rodziców. A przecież pierwsze dni i miesiące po narodzinach to wyjątkowy czas, kiedy mama, tata i ich dziecko powinni być razem. Prawda?
I właśnie dlatego wspieram program Pharmaceris EMOTOPIC Blisko z Tobą chce być - program wsparcia dla rodzicielstwa bliskości, który ma na celu zadbanie o to, aby bliskość rodziców z dzieckiem w czasie pobytu w szpitalu była nie tylko możliwa, ale i bardziej komfortowa. Powstaną EmoStrefy właśnie tam, gdzie będą najbardziej potrzebne. Szpitale, przychodnie, placówki medyczne będą mogły zgłosić się do udziału w programie na: www.emostrefa.pl. Na tej podstawie wybrane zostaną lokalizacje, gdzie już niedługo powstaną EmoStrefy. Ich tworzenie sfinansuje marka Pharmaceris. Dodatkowo, we współpracy ze znaną i lubianą przez rodziców marką MayLily, powstanie maskotka-cegiełka koala Emo. 10 złotych z każdej sprzedanej zabawki zasili budżet budowy EmoStref.
Dlaczego rodzicielstwo bliskości?
Twórcami oraz propagatorami rodzicielstwa bliskości (ang. attachment parenting) są William Sears - amerykański pediatra oraz jego żona Martha Sears - dyplomowana pie- lęgniarka i doradca laktacyjny. Według ich teorii rodzicielstwo bliskości opiera się na 7 zasadach, które pomagają w budowaniu bliskiej relacji dziecka z jego opiekunem.

Są to:

1. Bądź blisko od porodu.

2 . Słuchaj płaczu swojego dziecka.

3. Karm piersią.

4. Noś dziecko przy sobie.

5. Śpij przy dziecku.

6. Pamiętaj o równowadze i wyznaczaniu granic.

7. Strzeż się trenerów dzieci, uczących powściągliwości wobec dzieci.

Miłość, bliskość i szacunek – tego potrzebują dzieci od swoich rodziców, aby zdrowo się rozwijać. Na tych filarach opiera się rodzicielstwo bliskości. Dotyk, ciepło mamy i taty, kontakt i przytulanie - to odpowiedź na naturalne potrzeby dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Dla starszaków wspólne spędzanie czasu i codzienna bliskość są sygnałem akceptacji, zapewniają im pewność siebie i pomagają stawiać czoła trudnym sytuacjom.