Recenzje

Całkiem obcy człowiek - Rebecca Stead - recenzja

08:58:00,5 Komentarze


Dobrze pamiętam okres szkoły średniej, czas dorastania, pierwszych miłości i rozczarowań. I mimo że od tego czasu minęło już ponad 15 lat, wiem jak trudno czasami podjąć właściwie decyzje, zwłaszcza gdy nigdy dotąd nie stało się przed takimi dylematami. Książka Rebecci Stead "Całkiem Obcy człowiek" jest typową literaturą młodzieżową poruszająca istotne sprawy, ale czy najważniejsze dla współczesnych nastolatków? Przekonajcie się sami, czytając moja krótką recenzję.

Uwielbiam kryminały, książki przygodowe, w których dzieje się dużo. Po książce Całkiem Oby człowiek nie obiecywałam sobie dużo, przecież to literatura dla nastolatków, a ja nastolatką już nie jestem. Na początku denerwowała mnie narracja, która prowadzona jest wielopłaszczyznowo i może wybijać z rytmu. Krótkie rozdziały i dużo czcionka ułatwiały szybkie czytanie, ale brakowało mi akcji. Nie wiem, może zbyt dużo kryminałów przeczytałam, gdzie czytelnik bombardowany jest dużą dawką informacji, pewnych domysłów. Przy tej książce wydawało mi się, że wszystko dzieje się za wolno. Owszem z czasem wszystko zaczęło się układać w jedną całość, ale pozostał we mnie pewien niedosyt. Może po prostu to wina mojego charakteru — lubię konkretnie, na temat. Jako korektorka powyrzucałabym połowę opisów z tej całej otoczki kreowanej przez autorkę.

Jedno muszę przyznać — ta książka porusza dość ważne problemy, z jakimi borykają się nastolatkowie i nie chodzi tutaj tylko o relacje koleżeńskie, ale o rozpad małżeństwa, poważny wypadek czy cyberstalking. Czytając tę książkę, zauważyłam pewne powiązanie z inną książką wydawnictwa IUVICyfrowi rodzice Dzieci w sieci Jak być czujnym, a nie przeczulonym. Mimo że sieć telefoniczna to nie media społecznościowe, warto pamiętać, że ten środek komunikacji może nieść za sobą określone konsekwencje. Przekonała się o tym Em bohaterka omawianej przez ze mnie książki Całkiem Obcy człowiek.

Podsumowując, książka godna polecenia, choć na pewno ze względu na narrację nie jest ona prosta w odbiorze, przy najmniej ja mam takie odczucie. Może nastolatkowie utożsamią się z przedstawioną historią i będzie dla nich swoistą przestrogą. Ze względu na problem cyberstalkingu, warto książkę podrzucić rodzicom nastolatków, aby byli bardziej świadomi tego problemu. 
„Całkiem obcy człowiek”
Autor: Rebecca Stead
Data wydania: 2017-02-15
Format: 13,5x20,5 cm
Liczba stron: 328
Przeczytaj także o:

5 komentarzy:

 1. Ooo, z Twojej recenzji wnioskuję ,ze te książkę będę mogła polecić moim uczniom :-) To będzie ciekawy punkt wyjścia do wielu ważnych dyskusji.

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, może być to początek nie jednej dyskusji na temat bezpieczeństwa, przyjaźni czy trudnych wyborów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Artur Baranowski27 marca 2017 09:10

  Podrzucać młodzieży koniecznie! Bo to, jaki wpływa ma na młodych cyberprzestrzeń, to jest zadziwiające. Ale także trzeba z nimi rozmawiać. Im więcej, tym lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka, którą bardzo chętnie polecę moim dzieciom, czuję, że wzmocni ona nasze przekazy kierowane do nich podczas rozmów, pokaże czyhające zagrożenie z cyberprzestrzeni z jeszcze innej perspektywy. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematy trudne o których warto rozmawiać, a nie zamiatać pod dywan. Z recenzji wnioskuję że ciekawa książka

  OdpowiedzUsuń