Książki

Monopoly gra o wszytko Anna Partyka - Judge

09:16:00,0 KomentarzeMonopoly – gra o wszystko to powieść o współczesnych emigrantach. Z kart książki możemy odczytać historie m.in. Marii, Dominiki, Pauliny czy Agnieszki. Ich losy przeplatają się wzajemnie. Każda z tych osób przyjechała do Anglii, aby rozpocząć lepsze życie. Ich oczekiwania weryfikuje jednak życie, a codzienność wystawia na liczne próby, które są możliwe tylko do pokonania dzięki wzajemnemu wsparciu.
 

O czym jest ta książka?

Maria jest kobietą po przejściach, która ma za sobą trudne małżeństwo, naznaczone piętnem przemocy fizycznej i psychicznej. Na emigracji pracuje z osobami niedorozwiniętymi umysłowo. Nie jest to łatwe zajęcie, ale okazuje się, że nawet na obczyźnie można znaleźć coś więcej niż pracę.

Czytając Monopoly, możemy poznać również Dominikę, która została wyrzucona z firmy w Polsce. Anglia jest dla niej swoistą ucieczką przed przeszłością, ale tak naprawdę od niej nie ma ucieczki i nawet na obczyźnie mogą dogonić nas duchy przeszłości.

Równie interesujące są losy Pauliny oraz Agnieszki. Obie kobiety, choć pod względem charakteru bardzo różne, mają podobne rozterki czy dylematy. Pragnienie stabilizacji i poczucie bezpieczeństwa są tym, czego potrzebują w swoim życiu najbardziej.


Kochać a może nienawidzić

Monopoly – gra o wszystko to książka, która już od pierwszej strony przyciąga do siebie jak magnes. Po przeczytaniu pierwszych stron nie mogłam się od niej oderwać, a naprawdę czytałam już różnie książki. Historia rozpoczyna się mrożącą krew w żyłach sceną w domu chorej mentalnie podopiecznej. Autorka doskonale wiedziała, że to będzie interesować potencjalnego czytelnika. Sami bohaterowie są niezwykle realni a historia tak ciekawa, że musiałam przeczytać ją do końca. Autorka ma niezwykły talent przenoszenia emocji na papier. Świetne dialogi, poczucie humoru bez zbędnego moralizatorstwa sprawiały, że czytelnik wprost płynie po kolejnych stronach powieści.

Samo zakończenie było czymś fascynujący, gdzie można było doświadczyć całej palety różnych odczuć. Myślę, że powodzenie tej powieści to również zasługa tematu książki. Życie na emigracji budzi dużą ciekawość, mimo wszystko człowiek zastanawia się, jak to jest rzucić wszystko i zderzyć się z zupełnie inną – obcą rzeczywistością. Dla wielu taka decyzja to jak gra. Gra o wszystko, o własne życie, godność czy niezależność finansową. Gra, która może przecież zakończyć się tryumfalnym zwycięstwem lub totalną porażką.

Przeczytaj także o:

0 komentarze: