drugi skok rozwojowy

Skok rozwojowy – 8 tydzień

05:46:00,3 KomentarzeWiele rodziców za większą płaczliwość niemowlaka obarczają kolki bądź ząbkowanie. W ruch idzie Espunisan lub maści na ząbkowanie, a tak naprawdę przyczyna może leżeć w zwykłym skoku rozwojowym. 8 tydzień życia dziecka to okres, w którym następuje już drugi skok rozwojowy. Pierwszy to 5 tydzień. Jeśli więc szukasz przyczyny rozdrażnienia u Twojego maluszka, warto zapoznać się z jego objawami. Jeśli to skok rozwojowy, to zrozumienie co się dzieje, pozwoli Ci na łatwiejsze przetrwanie tego trudnego czasu, bo wiem z własnego doświadczenia, że nie jest różowo.
 

Objawy skoku rozwojowego w 8 tygodniu

Skok rozwojowy, jak już sama nazwa sugeruje, jest związany z intensywnym wzrostem/rozwojem układu nerwowego. Często poprzedzony jest drastyczną zmianą zachowania dziecka. Syn jednego dnia potrafił być bardzo pogodnym i wesołym niemowlaczkiem, a drugiego stawał się niespokojny i marudny. Bodźce z otoczenia coraz silniej na niego oddziaływały, a jego jeszcze nie dojrzały układ nerwowy, nie umiał sobie poradzić z naporem nowych informacji. Często objawami soku rozwojowego był nie tylko częsty płacz, ale również utrata apetytu czy niespokojny sen. Miałam również duże trudności ze zwykłym zasypianiem synka, gdyż jego potrzeba bliskości była tak duża, że zasypiał tylko i wyłącznie na rękach. To pozwoliło mi wykluczyć kolkę, bo skoro syn momentalnie uspokajał się, kiedy przytulałam go do siebie, nie mogło chodzić o gazy. Kola tak szybko nie przechodzi. Standardowo objawy skoku rozwojowego mogą pojawić się w 7-8 tygodniu, w zależności od czasu urodzenia (w terminie, po terminie itp.) i trwałą przez około 3 tygodnie. Pocieszający jest jednak fakt, że maluszek po tym czasie nabywa zupełnie nowych umiejętności i jeszcze bardziej przystosowuje się do życia w nowym środowisku poza brzuszkiem mamy.

 

Jakie umiejętności nabywane są w drugim skoku rozwojowym?

8 tydzień to przede wszystkim nabycie umiejętności postrzegania powtarzających się wzorców. Dziecko zauważa, że określone czynności wiążą się z danymi konsekwencjami. Zaczyna przeczuwać, że skoro zawsze po kąpieli jest karmione i zasypianie, to po każdej kąpieli tak będzie. Ważne są rytuały w życiu niemowlaka, które wprowadzają harmonię. Może też żywiej reagować na widok butelki, przeczuwając zbliżające się karmienie. Zaczyna również bardziej rozróżniać smaki i zapachy. Już trudniej zmienić mleko na mieszankę mlekozastępczą. Co więcej, dziecko po drugim skoku rozwojowym zaczyna być bardziej świadome swojego małego ciałka. Zauważa, że ma rączki i nóżki. Zaczyna nimi machać i kopać. U nas synem po tym okresie zaczął interesować się karuzelą, co było dla niego prawdziwym wydarzeniem. Jego ruchy nadal były nieskoordynowane i bardzo chaotyczne, ale zaczął podejmować już samodzielne próby dotykania i łapania przedmiotów, intensywnie przyglądać się twarzy mamy czy taty, czy wydawać dźwięki często bardzo krótkie. W sieci można znaleźć również informacje, że w tym czasie niemowlę zaczyna podnosić głowę. Choć to raczej nie jest zasadą. Moja córka tą umiejętność nabyła już w pierwszych dniach życia.

O czym warto pamiętać?

Te trzy tygodnie przy tak kapryśnym maluszku mogą być bardzo trudne. Wiem, że nie ma nic przyjemnego w tym, że dziecko wisi cały czas na ramieniu i budzi się kilkadziesiąt razy w nocy. Jednak na objawy skoku rozwojowego nie ma lekarstwa. Trzeba to przetrwać. Warto uzbroić się w cierpliwość i dużą porcję kawy, zwłaszcza że po skoku rozwojowym w 8 tygodniu pojawią się kolejne skoki z okresami wytchnienia.

Przeczytaj także o:

3 komentarze:

 1. Mama dżunglowca13 sierpnia 2018 22:51

  Skoki rozwojowe są niestety dla nas rodziców dość trudne do przetrzymania :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Monika Sobieraj23 sierpnia 2018 14:22

  Niestey nie ma innej rady, jak przetrwać. Czasem bardzo cięzko jak organizm zmęczony i niewyspany, ale kawa zawsze choc na chwilę daje radę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Karolina Jarosz Bąbel23 sierpnia 2018 15:59

  Jedyny sposób : przetrwać i przeczekać. Mój synek ma teraz prawie dwa lata i właśnie wszedł w etap buntu haha ;) Jest ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń