Tata blisko niemowlakaJeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia był fakt bo ojciec zajmował się dzieckiem i wykonywał podstawowe czynności pielęgnacyjne. Ta sfera była zarezerwowana dla matki. Dziś na szczęście czasy się zmieniają i co raz bardziej podkreślana jest rola ojcostwa w opiece i wychowaniu dziecka. Jeszcze przed urodzeniem naszego maleństwa warto pomóc wejść tacie w jego przyszłą rolę. Chyba nie ma nic piękniejszego jak móc zobaczyć po porodzie tatę zaangażowanego w opiekę na swoim synem czy córką.

Od początku chciałam uniknąć sytuacji, gdy cały ciężar opieki nad naszym synem będzie spoczywał na mnie, tak iż w sytuacji gdy będę musiała wyjść mój mąż nie będzie potrafił zająć się maleństwem. Dlatego po urodzeniu synka razem z mężem uczyliśmy się opieki nad noworodkiem. Jakie umiejętności powinien posiadać tatuś abyśmy mogli zostawić maleństwo pod jego opieką?
- umieć nakarmić dziecko, jeśli pokarm jest ściągany, wiedzieć gdzie się znajduje, jak należy go odgrzać, podać; gdy dziecko jest karmione sztucznie, znać proporcję przyrządzania mieszanki, jaką butelką i smoczkiem karmimy, jaką temperaturę powinno mieć mleko przed podaniem, w jakiej pozycji należy karmić, jak odbijać niemowlaka
- znać plan dnia maluszka, w jakich godzinach jest karmiony, kiedy jest czas na zabawę, kiedy idzie spać,
- znać zasady pierwszej pomocy w przypadku zadławienia czy bezdechu,
- umieć przewinąć niemowlaka, wiedzieć jak zakłada się pieluszkę, jakich kosmetyków użyć np. kremu przeciw odparzeniom
- umieć przebrać niemowlę,
- wiedzieć jak należy bawić się z niemowlakiem,
- znać sposoby uspokajania i usypiania niemowlaka
- znać i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Drogie mamy może macie jeszcze jakieś sugestie co powinien wiedzieć tatuś aby spokojnie zostać ze swoim dzieckiem pod nieobecność mamy.