Jak nie zapomnieć najpiękniejszych chwil z okresu niemowlęcego naszego dziecka?Czas płynie nie ubłaganie, już nie długo mój maleńki syn z okresu niemowlęcego przejdzie w okres tzw. dziecięcy. Już nie będę mogła nazwać go niemowlakiem ale dzieckiem. Tak szybko minął okres od porodu, teraz czekam na jego pierwsze samodzielne kroki. Długo się zastanawiałam jak utrwalić ten miniony czas, aby nie zatarł się w mojej pamięci.

Pamiętnik
Moja siostra cioteczna pisze pamiętnik dla swoich dzieci, opisując ich przygody, zmagania z poznawaniem świata. Pisanie pamiętnika wymaga dużej samodyscypliny, ale na pewno jest to wspaniała pamiątka. Nie ma chyba nic wspanialszego niż w wieku dorastania móc przeczytać jakim było się dzieckiem.
 
Po szereg przydatnych inspiracji z zakresu pomocy dydaktycznych dla dzieci warto zajrzeć na https://raczkujemy.pl.

Fotografie
Bardzo rozpowszechnionym pomysłem utrwalania wspomnień jest oczywiście fotografia. Zdjęcia dzieci jak się rozwijają w poszczególnych etapach są świetnym pomysłem pod warunkiem, iż nie zostaną tylko na dysku twardym. I tutaj podam przykład mojego chrześniaka. Jego mama utrwalała na fotografii poszczególne wydarzenia, wiedząc o tym poprosiłam o kilka zdjęć malucha na pamiątkę. Niestety nie otrzymałam ich, dlaczego? Na początku był problem które zdjęcia mam otrzymać, na dysku było ich całe mnóstwo i wybranie tych najbardziej interesujących wymagało poświęcenia określonego czasu, więc odkładano to na wolną chwilę. Ostatecznie popsuł się komputer i zgranie zdjęć było już bardziej utrudnione. I tutaj moja rada, po pierwsze gdy robimy zdjęcia radzę umiar. Naprawdę wystarczy kilka zdjęć aby utrwalić moment raczkowania, a nie kilkadziesiąt. Po drugie starajmy się segregować zdjęcia jeszcze wtedy gdy to jest możliwe na kategorie (np. święta u dziadków, pierwsza kąpiel, pierwszy spacer), wtedy o wiele łatwiej znajdziemy interesujące nas w danej chwili zdjęcie. Starajmy się mimo wszystko utworzyć album z naszej kolekcji. Nie ma chyba lepszej pamiątki, niż pierwszy album z życia naszego skarba. Z powodzeniem możemy zaprojektować własną fotoksiażkę.  
 Filmy
Bardzo fajną pamiątką i sposobem na utrwalenie wspólnych chwil są krótkie filmiki. Ja starałam się nagrywać poczynania mojego synka. Pierwszy przewracanie się na boczki, przewracanie się z plecków na brzuszek czy pierwsze pełzanie. Filmiki są krótkie ale bardzo dobrze pokazują postępy dziecka.

Kalendarz osiągnięć
Kolejnym pomysłem jest stworzenie kalendarza osiągnięć w którym będziemy zapisywać kiedy nasz maluszek zdobył poszczególne umiejętności. Dzięki kalendarzowi zapamiętamy dokładnie kiedy nasze dziecko zaczęło raczkować czy samodzielnie stawiać kroki, jakie były pierwsze słowa czy chociażby jakie były pierwsze stałe dania naszego dziecka i jaka była jego reakcja.

Na pewno warto wybrać najlepszy dla siebie sposób utrwalania najpiękniejszych chwil z naszym dzieckiem. To zaprocentuje w przyszłości.