Ząbkowanie – etap 3Synek w wieku 15 miesięcy ma 6 ząbków, cztery na górze, dwa na dole. Ząbkowanie jest dość trudnym dla nas okresem ze względu na pojawiające się w tym czasie dolegliwości. W wieku 11 miesięcy pojawiły się 2 pierwsze dolne ząbki. Towarzyszyło temu marudzenie, problemy z zaśnięciem i częste wybudzanie się w nocy.

W wieku 13 miesięcy zaczęły wyrzynać się ząbki górne. Przeczytałam, iż pojawienie się tych ząbków jest najbardziej bolesne dla malucha. U nas rzeczywiście tak było. Na raz wyrzynały się 3 górne ząbki. Marudzenia było co niemiara, pojawił się też problem z jedzeniem. Syn gryzł wszystko co się dało. W przeciągu pół tygodnia zaczął wyrzynać się też czwarty ząb i z tym było najwięcej problemów. Pojawił się ból brzucha i gorączka 39C utrzymująca się trzy dni. I oczywiście był to czas mega, mega marudzenia. Naprawdę ciężko zająć czymś dziecko w tym okresie. Nie cieszyły go żadne zabawy. 

Przyszedł czas jak ja to nazywam na 3 etap ząbkowania. Syn od tygodnia jest bardzo marudny w ciągu dnia, nic go nie cieszy. Niestety po żelach nie widzę różnicy. Gryzie wszystko: gryzaki, klocki, miśki itp. Pojawił się problem ze snem. Wybudza się w nocy po 21.00 kilka razy. Ok. 23.00 potrafi wstać. Póki co skutkuje podanie mu ciepłego mleka. To go na razie uspokaja, zobaczymy na jak długo i już do godziny 6.00 śpi spokojnie. Na razie dodatkowych ząbków nie widać, więc cierpliwie czekamy. Niestety tak to jest, że kilka tygodni mamy spokój a potem te 2,5 – 3 tygodnie trzeba się męczyć z ząbkami. Mam nadzieję, że jednak ten okres minie u nas w miarę spokojnie.

W internecie można znaleźć bardzo wiele informacji dotyczących czasu pojawiania się zębów. Ja znalazłam schemat w książce dr A.J.R. Waterstona, który póki co idealnie pasuje do mojego synka.

Czas pojawiania się zębów:
Górne:
A- przednie siekacze, 8-13 miesiąc ( u nas 13 miesiąc)
B- boczne siekacze, 8 – 13 miesiąc ( u nas 13 miesiąc)
C – kły, 16-23 miesiąc
D – pierwszy trzonowy, 25 – 33 miesiąc

Dolne:
A – przednie siekacze, 6-10 miesiąc (u nas 11 miesiąc)
B – boczne siekacze, 10-16 miesiąc
C- kły, 16-23 miesiąc
D – pierwszy trzonowy, 13-19 miesiąc
E- drugi trzonowy, 23-31 miesiącSpodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco - polub nas na Facebooku