Jak przebiega rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu?Gdy byłam w ciąży zastanowiłam się nad tym jak rozwija się moje jeszcze nienarodzone dziecko. A gdy już urodziłam szukałam informacji na temat - jak przebiega rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu. Moja córka ma już 4,5 miesiąca i z każdym dniem mogę obserwować jaki się zmienia i uczy się nowych rzeczy. Dziś chcę krótko opisać wam co się dzieję w tych najważniejszych tygodniach od urodzenia, jak przebiega rozwój noworodka a potem już niemowlaka.


Niemowlę rozwój tydzień 1 -12

Tydzień 1
Rozwój noworodka w pierwszych tygodniach jest bardzo intensywny. Noworodek reaguje całym ciałem na nagłe zmiany w otoczeniu. Wiele czynności wykonuje odruchowo jak chociażby ssanie, połykanie, również ruchy kończynami są odruchowe. Dłonie ma zaciśnięcie jeszcze w piąstki. W pierwszym tygodniu noworodek śpi i budzi się na przemian. Śpi po 19-20 godzin na dobę. Wzrok może koncentrować na przedmiotach, które są nie dalej oddalone od niego niż 20-30 cm. Tyle wystarczy aby podziwiać twarz mamy i taty.


Tydzień 2
Noworodek nadal porusza rączkami i nóżkami odruchowo. Zwiększa się odległość na jaką może patrzeć, teraz wynosi ona nawet ok. 40 cm. Uspokaja się dużo łatwiej na dźwięk kobiecego głosu.

Tydzień 3
Noworodek położony na brzuchu jest w stanie unieść już na krótko głowę. W czasie gdy nie śpi i nie płacze ma zazwyczaj obojętny wyraz twarzy, jeszcze nie umie odwzajemnić uśmiechu.

Tydzień 4
Potrafi obrócić się ale tylko częściowo na bok z pozycji na plecach. Noworodek może chwycić przedmiot, dzięki odruchowi chwytnemu jeśli ma otwartą pięść, ale nie potrafi go jeszcze utrzymać. Potrafi również chwycić osobę, która trzyma je na rękach. W tym tygodniu może próbować wydawać gardłowe dźwięki.Tydzień 5 – pierwszy skok rozwojowy wrażenia
Powoli zaczynają zanikać odruchy i czynności zaczynają być bardziej zależne od woli. Niemowlę potrafi się samo uspokoić ssąc własne paluszki, uspokaja się gdy jest brane na ręce.

Pierwszy skok rozwojowy pojawia się właśnie ok. 5 tygodnia, niemowlę staje się wtedy o wiele bardziej wrażliwe na bodźce z otoczenie. Przede wszystkim doświadcza nowych bodźców smakowych, zapachowych, słuchowych oraz wzrokowych. Nowe doznania mogą powodować reakcję w postaci płaczu i krzyku.

Tydzień 6
Położone na brzuchu jest w stanie utrzymać przez kilka sekund głowę pod kątem nie większym niż 45 stopni. Potrafi odwzajemnić uśmiech.

Tydzień 7
Powoli zaczyna się normować rytm dobowy, gdzie w dzień jest więcej aktywne. Niemowlę co raz lepiej potrafi wodzić wzrokiem za przedmiotami i osobami. Jest co raz bardziej ciekawsze otoczenie i własnego ciała. Przygląda się swoim rączkom oraz reaguje na różne dźwięki.

Tydzień 8 – drugi skok rozwojowy wzory
Drugi skok rozwojowy pojawia się ok. 8 tygodnia życia. Niemowlę zaczyna rozróżniać nie tylko smak, zapach ale również dźwięki. Niemowlę porusza coraz płynniej rękami i nogami, potrafi również odróżniać głosy, przedmioty i smaki. Potrafi bardzo uważnie przyglądać się osobie, którą widzi. Zaczyna z zainteresowanie obserwować otaczający jej świat.

Tydzień 9
Następuje regulacja rytmu dobowego z aktywnością w dzień i snem w nocy. Niemowlę jest w stanie utrzymać dany przedmiot przez kilka sekund. Powoli następuje zwiększenie napięcia całego ciała. Zanikają również odruchy jak np. odruch chodzenia. Zaczyna się śmiać na głos.

Tydzień 10
Niemowlę porusza jednocześnie obiema rączkami i nóżkami. A podniesione do góry utrzymuje ciało w sposób dość zwarty. Powoli zanika odruch chwytny. Potrafi obserwować przedmiot wodząc za nim wzrokiem czemu towarzyszy również ruch głowy. W odpowiedzi na dźwięki grucha.

Tydzień 11 – trzeci skok rozwojowy niuanse
Położone w pozycji na brzuchu unosi się na łokciach. Potrafi również obracać głowę w kierunku źródła interesującego dźwięku. Potrafi trzymać zabawkę i machać nią. Niemowlę zaczyna być bardziej wrażliwe na różnego rodzaju detale, stukanie do drzwi czy głośniejszy dźwięk może wywołać określoną reakcję.

Tydzień 12
Twarz niemowlaka staje się bardziej ekspresyjna. Dłonie coraz częściej są otwarte. Niemowlę lubi rzuć przedmioty w ustach.

Należy pamiętać, że rozwój noworodka jest indywidualny. Warto pamiętać, że niemowlę rozwój uzależnia od tygodnia, w którym się urodziło. Jeżeli dziecko urodziło się 2 tygodnie wcześniej przechodzi swój skok rozwojowy 2 tygodnie później. I odwrotnie, jeżeli dziecko urodziło się 2 tygodnie później 2 tygodnie wcześniej może przechodzić swój skok rozwojowy.

To tylko pierwsze 3 miesiące życia dziecka. Już wkrótce napiszę wam co się dzieję w kolejnych tygodniach. Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam wam jak przebiega rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu i dużo łatwiej będzie wam zrozumieć co się dzieje w poszczególnych tygodniach życia waszego maluszka.