Katar u niemowlaka? Skuteczne sposoby na zatkany nos.

katar u niemowlaka dziecko

W okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną bardzo łatwo jest o przeziębienie i katar. Często rodzice maleństwa zastawiają się jak pomóc swojemu dziecku, zwłaszcza gdy zatkany nos utrudnia oddychanie i jedzenie. Niemowlak oddycha wyłącznie przez nos, a katar przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Katar w pierwszych miesiącach
Katar w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka, jest najbardziej uciążliwy. Dziecko nie jest w stanie samodzielnie zajmować pozycji pionowej, co znacznie utrudnia odpływ wydzieliny. Po szóstym miesiącu życia, walka z katarem jest już łatwiejsza. Niemowlę jest bardziej aktywne, zaczyna samodzielnie wstawać i raczkować. Pozbycie się wydzieliny nie stanowi już takiego problemu. 

Jak długo trwa katar?
Wszystko zależy od reakcji obronnych organizmu dziecka. katar jednak przeważnie trwa od 5- 7 dni. Na początku ma postać wodnistej wydzieliny, która z czasem zmienia swoją konsystencję i oddychanie staje się łatwiejsze.  

Dziecko w czasie kataru może również pokasływać, jest to naturalna reakcja na spływającą flegmę.

Skuteczne sposoby na katar u niemowlaka

Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomagają w złagodzeniu objawów kataru i doprowadzają do jego całkowitego ustąpienia.

 • Aspirator do nosa + woda morska 
  Małe dziecko nie jest w stanie samemu sobie porodzić z powstającą wydzieliną. Musimy mu pomóc oczyszczając nosek poprzez używanie aspiratora do nosa oraz wody morskiej. Na rynku dostępna jest woda morska w postaci aerozolu czy mgiełek.

 • Krople na katar
  Gdy już oczyścimy nosek z wydzieliny możemy zastosować kropelki. Krople do nosa można stosować gdy dziecko skończy 3 miesiące. Trzeba zapoznać się z ulotką.
 • Wzmacnianie odporności
  Pediatra bardzo często zaleca podawanie w czasie zachorowania witaminy C. Witaminę C w kropelkach dla dzieci można kupić w aptece bez recepty. Jest ono wzbogacona o słodką glukozę przez co dziecko łatwiej ją połyka.

 • Pozycja w łóżku / wózku
  Katar uniemożliwia swobodne oddychanie zarówno w dzień jak i nocy. Zwłaszcza podczas spoczynku dziecko powinno mieć wyżej ułożoną główkę niż reszta ciała.  Ma to pomóc w spływaniu wydzieliny.

 • Nawilżanie powietrza 
  Jeśli nie mamy specjalnego nawilżacza powietrza, można stosować również wilgotne ręczniki powieszone na kaloryferach.

 • Cebula 
  Babcie  dobrze znają właściwości antybakteryjne cebuli. Przekrojoną cebulę rozkładamy na noc w pomieszczeniu chorego.

 • Inhalację
  Można je wykonywać za pomocą inhalatora a w przypadku, gdy go nie mamy wykorzystać do tego celu termos z gorącą wodą.  Do termosu wlewamy wrzątku, dodajemy soli i staramy się aby dziecko oddychało uwalniającą się parą. Konieczne trzeba uważać, aby dziecko się nie poparzyło.

 • Bliskość rodziców 
  Nic tak nie pomaga w szybszym pokonaniu choroby jak bliskość rodziców.


 • Cierpliwość
  Niestety katar u niemowlaka jest bardzo męczący. Trzeba nastawić się na nieprzespane noce, marudzenie. Można stosować biały szum próbując uspokoić niemowlaka.

Życzę więc wszystkim rodzicom, którzy zmagają się z katarem u swojego dziecka dużo cierpliwości i szybkiego powrotu do zdrowia.
[full_width]