Okna moich marzeń


Nie wyobrażam sobie mojego mieszkania bez firanek oraz zasłon. Firanki nadają jakiegoś ciepła pomieszczeniu i stanowią jego idealne uzupełnienie. Choć mam świadomość, że niektórzy rezygnują z firanek na rzecz rolet, ja za nic w świecie nie zrezygnowałabym z tego dodatku w moim domu. Aranżacja okna daje bardzo dużo możliwości jeśli chce się zmienić wnętrze.

Oczywiście ani firanek ani zasłon nie powiesimy bez odpowiednich karniszy. Zanim zaczęliśmy remontować nasze mieszkanie wydawało mi się, że wybór karnisza to nic trudnego. Zmieniłam zdanie gdy mój mąż pokazał mi katalog z karniszami i kazał wybierać. Na rynku jest dostępnych setki różnych wzorów i odcieni karniszy. Cała trudność jednak polega na tym, aby dobrać właściwie karnisz do stylu pomieszczenia.Materiał

Karnisze mogą być wykonane z przeróżnych materiałów od drewna po metal. Dodatkowo drewno może różnić się między sobą gatunkiem, kolorem oraz samą wytrzymałością. Kolorystyka karniszy metalowych też jest inna. Karnisze chromowane, satynowe, mat, półmat można dostać zawrotu głowy.Karnisze drewniane są polecane do stylu retro i będą świetnym uzupełnieniem drewnianych mebli czy drewnianego parkietu. Z kolei karnisze metalowe są bardziej nowoczesne i mamy całą masę przeróżnych elementów. Dla niektórych problemem może być dźwięk, nie są to najcichsze karnisze do zasłaniania okien.Dodatkowo można wybrać czy chce się karnisze pojedyncze czy podwójne. Podwójne dają dużo więcej możliwości aranżacji okna - możemy zawiesić zarówno firankę jak i zasłonkę. Pojedyncze są idealne jeśli chcemy zawiesić tylko firankę. Zawsze możemy przecież zasłonić okno roletą. 


Słyszałam też opinie, że karnisz należy wybierać kolorystycznie pod takie dodatki jak klamki drzwi, uchwyty szafek czy kinkiety. 

Poniżej kilka karniszy, które można wykorzystać do aranżacji okna: 

 
Karnisz chrom z ozdobnymi kryształkami

Karnisz chrom zakończony kamieniem

Karnisz złoto z kamykami

Karnisz złoty z kamieniem


Zdjęcia karniszy pochodzą ze strony:  www.rena.pl tam znajdziecie dużo więcej karniszowych inspiracji.

Gdy wybierzemy już karnisz pora oczywiście na wybór firanek. W przypadku niestandardowych okien można zamówić firanki na wymiar. Szycie firan jest jednak dużo droższe od gotowych, ale z pewnością możemy je idealnie dopasować do naszego okna. 

Wkrótce pokarze wam moje firankowe inspiracje.