Jaki okap kuchenny wybrać?
W moim domu mam dość nietypową kuchnię, która znajduje się na poddaszu. Pełno w niej skosów, które po prostu kocham, dzięki temu moja kuchnia ma niepowtarzalny charakter. Aranżując nasze wnętrze wybieraliśmy nie tylko meble ale również inne dodatki jak m.in. okap kuchenny, jest to obowiązkowy element każdej kuchni, gdyż okap kuchenny skutecznie pochłania z pomieszczenia zapachy gotujących się potraw ale również nadmiar pary.
Ale okap kuchenny pełni funkcję nie tylko użytkową ale bardzo często również dekoracyjną. Wybierając okap zastanawialiśmy się już na samym początku jaką funkcję będzie pełnił w naszej kuchni. Staraliśmy się aby dopasować rodzaj okapu do stylu pomieszczenia.


Rodzaje okapów kuchennych

Obecnie na rynku mamy do wyboru bardzo wiele rodzajów okapów jednym z najbardziej powszechnych jest okap kominowy. Ten okap powieszony jest na ścianie, nie jest niczym zabudowywany przez co jest widoczny i może stanowić doskonały element dekoracyjny. I taki właśnie rodzaj okapu wybraliśmy do naszej kuchni. Ale wśród samych okapów kominowych można wyróżnić modele narożne czy też obecnie bardzo modne okapy skośne. Moim ulubionym rodzajem okapów są okapy wyspowe. Niestety nasza kuchnia była stanowczo za mała aby można było umieścić na środku wyspę, więc naturalnie ten rodzaj okapu nie braliśmy pod uwagę. Można również wybrać okapy do zabudowy, które są częściowo bądź też całkowicie ukryte.

Wydajność okapu

Bardzo ważną kwestią oprócz wyglądu okapu, którą trzeba również wziąć pod uwagę są parametry okapu, a ściśle mówiąc wydajność okapu. Wydajność okapu musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Istnieje przekonanie, że najlepiej jest jeśli okap umożliwia sześciokrotną wymianę całego powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Aby obliczyć wydajność okapu należy określić kubaturę (czyli powierzchnia podłogi x wysokość) a następnie pomnożyć ją przez sześć. W przypadku, gdy mamy salon z aneksem należy uwzględnić również powierzchnię salonu.

Głośność okapu

I tutaj w zasadzie tkwi największy problem. Okap pracuje najgłośniej przy największej wydajności. W przypadku aneksu jest to problem. Powstaje hałas, który uniemożliwia spokojne oglądanie chociażby telewizji. Warto więc wziąć pod uwagę również i tą kwestię.

Wybór okapów kuchennych jest naprawdę ogromny wszystko zależy od naszych potrzeb oraz oczywiście możliwości finansowych. Poniżej mam dla was kilka propozycji okapów kuchennych CiarkoDesign.