Donice do ogrodu – które wybrać?Wiosna jest doskonałym czasem, aby pomyśleć o naszych ogrodach, ogródkach czy balkonach. Pora, aby znowu zachwycały swoim pięknem i bujną roślinnością. Ogród to nie tylko rośliny, to również inne elementy dekoracyjne np. donice ogrodowe. 

W kwestii aranżacji ogrodu, a szczególnie podczas wyboru drzew należy wykazać się wiedzą i wyobraźnią. Bowiem dziś niewielkie drzewa, które są sadzone będą stanowić duży element ogrodu w przyszłości. Warto więc zapoznać się z podstawami w tym zakresie - tutaj polecamy artykuł - Jakie drzewa do ogrodu wybrać? Może to zaoszczędzić problemów i rozterek za kilka lub kilkanaście lat.  

Na rynku dostępnych jest cała masa różnego rodzaju doniczek. Możemy wybierać nie tylko w kształtach, ale również w materiałach, modelach, wzorach czy zastosowanej technologii przy wykonaniu produktu. Wybór właściwej doniczki może przyprawić o ból głowy, dlatego dziś pozwoliłam sobie stworzyć mój mały przewodnik po świecie donic ogrodowych.

Bardzo dużo popularnością cieszą się doniczki z tworzyw sztucznych. Nie tylko ze względu na swoją cenę, ale również łatwość użytkowania. Doniczki takie doskonale sprawdzają się także w pomieszczeniach, zwłaszcza gdy istnieje konieczność przeniesienia rośliny. Doniczki z tworzyw sztucznych są lekkie, co może stanowić zarówno ich wadę, jak i zaletę.

Wielkość

W zależności od gatunku rośliny, rozmiaru czy też pory roku będą inne wymagania co warunków niezbędnych dla optymalnego rozwoju rośliny. Musimy więc wybrać takie doniczki, które nie tylko pełnią funkcje dekoracyjne, ale również pozwalają roślinom czuć się dobrze. Doniczki muszą być odpowiedniej wielkości. Donica nie może być za mała, gdyż to uniemożliwi roślinie prawidłowy rozwój korzeni. Z kolei zbyt duża doniczka spowoduje, że roślina całą swoją energię skieruje na ukorzenianie się kosztem jej zewnętrznego wyglądu. Przykładem takiej rośliny jest fiołek afrykański.

Donica ścianka AuthgreyKształt

Oprócz wielkości doniczki trzeba również zwrócić uwagę na jej kształt. Konieczne jest dobranie doniczki do ukorzenienia rośliny. Wysokie doniczki idealnie będą dla palm, natomiast rośliny stepowe, kaktusy będą dobrze się czuły w płytkich doniczkach. Iglaki możemy posadzić w donicach zarówno w formie kwadratowej, prostokątnej czy okrągłej. Dzięki temu będziemy mogli dopasować roślinę do miejsca, które posiadamy.


Donica prostokątna Bigular Lead
Donica Cubilo AuthGrey
Kolor

Kolor doniczki jest rzeczą gustu, w żaden sposób nie wpływa oczywiście na rozwój rośliny. Przyjęło się, że doniczki ogrodowe wybieramy w naturalnych kolorach. Cenione są więc odcienie beżu czy szarości. Takie doniczki są bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż mamy pewność, że będą pasowały do każdego gatunku rośliny.


Donica z ratanuCechy dodatkowe

Kupując donicę ogrodową, warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - donicę muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Bardzo wiele donic jest mrozoodporne, dzięki temu nie musimy zabierać ich z ogrodu, gdy przyjdzie zima. Konieczna jest również trwałość produktu.


Donica Bruckstone Cubi
Donic ogrodowych jest naprawdę wiele, dlatego przed zakupem warto rozważyć nie tylko aspekt estetyczny produktu, ale również i stronę praktyczną. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie i stanie się miejscem, w którym będziemy mogli odpocząć, spędzić wolny czas w kontakcie z naturą.

Jeśli chodzi o donice ogrodowe, to warto przejrzeć ofertę sklepu internetowego Fajnedonice.pl - https://fajnedonice.pl/kategoria.4.donice.ogrodowe.html, na pewno znajdziecie coś do Waszych ogrodów.