Atopowe zapalenie skóry u niemowląt
Atopowe zapalenie skóry jest coraz to częstszym problemem skórnym wśród niemowląt. Niestety z tym problemy i my musimy się zmagać. Na początku byłam przerażona gdy powiedziona mi, że córka cierpi na AZS, dziś jednak patrzę na to zupełnie inaczej, mając świadomość, że specjalistyczna pielęgnacja pozwala na zminimalizowanie objawów.

Czy jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących alergicznych chorób skóry zarówno u niemowląt jak i osób dorosłych. Często też diagnoza nie jest tak prosta, gdyż bardzo wiele chorób alergicznych objawia się suchością skóry. AZS jest jednak chorobą przewlekłą o nawracającym charakterze. Występują okresy wyciszenia objawów nazywanej przez specjalistów remisją oraz okresy zaostrzenia. Objawy AZS to głównie czerwone, chropowate plamy, przesuszona skóra, podrażnienia i świąd, który jest bardzo uciążliwy. Niestety dotąd niezbadana przyczyn AZS, m.in. dlatego, że są one bardzo złożone. Atopowe zapalenie skóry może być zarówno wynikiem alergii pokarmowej, ale również alergii powietrzno-pochodnej. Czynniki mogą być również genetyczne, środowiskowe, klimatyczne czy nawet psychogenne.

W pierwszym tygodniu życia mojej córki zauważyłam, że pojawiły się u niej zaczerwienienia w zgięciach rąk i stóp. Nie wiedziałam wtedy, że to atopowe zapalenie skóry, nigdy wcześniej nie słyszałam o tej chorobie. Nikt z naszej rodziny nie miał problemów ze skórą, a przynajmniej nie w okresie niemowlęcym. Z wiekiem córki problemy się nasiliły. Minęło kilka miesięcy zanim znalazłam lekarza, którzy rozpoznał AZS u córki i podjął właściwe leczenie.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - leki

Na początku gdy jeszcze nie rozpoznano AZS przepisano mam Clotrimazolum, było to na zasadzie a nóż się uda. Niestety nie było poprawy i dziś wiem, że  stosowanie tej maści przy AZS jest totalną pomyłką. Ostatecznie inny pediatra przepisał nam syrop przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym oraz maść zawierającą kortykosteroidy. Ten zestaw nam pomógł, ale ze względu na fakt, że długotrwałe leczenie kortykosteroidami może zaburzać wzrost i rozwój dzieci musieliśmy zrezygnować z maści, gdy tylko objawy się wyciszyły. 

Czy stosowanie sterydów, było konieczne w naszym wypadku? Trudno mi to było stwierdzić jednoznacznie. Spotkałam też pediatrę, który absolutnie zabronił stosowania sterydów  w tym wieku, zwłaszcza gdy zmiany są niewielkie. 

Obecnie nasza walka z ASZ sprowadza się do pięciu kroków:
1) Stosowanie dermokosmetyków do kąpieli - emolientów. Warto również pamiętać, że zbyt częste i długie kąpiele mogą tylko zaostrzyć objawy, dlatego kąpiemy się 3 razy w tygodniu + oczywiście codzienna higiena twarzy, rączek i okolicy pod pieluszkowej.

2) Dbanie o właściwe nawilżenie skóry po kąpieli, stosujemy dermokosmetyki do skóry suchej i atopowej - kremy. Ostatnio dobrze się sprawdza Bioderma ATODERM INTENSIVE kojący balsam emolientowy z  i-apteka.pl

Krem bardzo dobrze się wchłania, jest dość wydajny. Stosujemy go miejscowo jak i po kąpieli w celu lepszego nawilżenia skóry. Krem zawiera odpowiednie składniki, które tworzą ochronną barierę skóry uniemożliwiając dostęp alergenów. Kosmetyk jest dobrze tolerowany przez moją córkę a to najważniejsze. Pomaga mam w łagodzeniu objawów AZS.

3) Przyjmowanie probiotyków
4) Używanie do prania hipoalergicznych płynów. Piorąc bardzo często ustawiam dodatkowe płukanie ubranek.
5) W przypadku, gdy objawy są dość uciążliwe stosujemy kropelki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty.
Atopowe zapalenie skóry w okresie niemowlęcym jest dość uciążliwe, konieczna jest właściwa pielęgnacja, odpowiednie kosmetyki ale da się z tym, żyć jak najbardziej normalnie.