Jak się odstresować?


Czasami może się wydawać, że tak naprawdę matka na macierzyńskim to ma lajtowe życie, siedzi sobie w domu z maluchem i nic tak naprawdę wielkiego nie robi. Stres jej więc nie dotyczy, bo niby czym ma się denerwować? Nic bardziej mylnego. Jest stres, zmęczenie i nie będę tutaj przytaczała jakiś historii, bo droga mamo Ty wiesz najlepiej, że nawet idealne dziecko czasami da matce dobrze popalić. Więc jak się odstresować? Jak walczyć ze stresem?

Przyczynny stresu a niedobór magnezu

Na początku warto sobie uświadomić co jest przyczyną naszego stresu. Gdzieś słyszałam, że przyczyną stresu nie są określone sytuację ale to jak je odbieramy, jaka jest nasza reakcja. I tak jest rzeczywiście. Dla dwóch różnych osób przyczyny stresu mogą być bardzo różne. Ludzie stresują się chorobą, egzaminem czy zwyczajnie określonym zachowaniem innych ludzi. Co mnie jednak zastanowiło to, że poziom stresu może wzrosnąć w wyniku niedoboru magnezu. Przy narażeniu na stres suplementacja tego pierwiastka jest bardzo ważna.

Magnez niedobór objawy

Magnez wpływa pozytywnie ma układ nerwowy oraz mięśniowy. Niedobór magnezu w organizmie może powodować nadpobudliwość, zdenerwowanie, trudności w koncentracji, uczucie napięcia nerwowego, a co za tym idzie niewłaściwą reakcję na czynniki zewnętrze. Reakcja może być wyolbrzymiona i nieadekwatna do czynnika powodującego stres. Magnez pomaga w walce ze stresem. Niedobór magnezu to także drżenie i skurcze mięśni, zawroty głowy. 

Magnez reguluje również układ rozrodczy, dlatego tak ważna jest suplementacja magnezu przez kobiety. Gdy byłam w ciąży suplementacja magnezu była u mnie na pierwszym miejscu zwłaszcza, że miałam tendencje do skurczy. Magnez bardzo mi pomógł i dzięki temu urodziłam córkę w terminie. 

Z własnej autopsji wiem, że magnez jest idealny przy nieregularnych miesiączkach. Niedobór  magnezu ma również związek z łamliwością włosów i paznokci. Choć rzadko kto te objawy wiąże z brakiem magnezu w organizmie. 


Magnez jako środek antystresowy


Każdy kto jest w sposób szczególny narażony na stres powinien dbać o właściwy poziom magnezu w organizmie. Konieczne jest spożywanie produktów bogatych w magnez oraz obpowiednia suplementacja pierwiastka. 

Czy można przedawkować magnez? Na razie nie zostało to do końca zbadane. Do typowych objawów przedawkowania należą luźne stolce, wymioty. 

Jak się odstresować? - domowy sposób  

No dobrze, a co poza dbaniem o właściwy poziom magnezu w organizmie? Jak się można odstresować? Zdradzę Wam mój domowy sposób, który idealnie pomaga mi w sytuacjach kiedy jestem naprawdę wkurzona. I to nie będzie kąpiel z bąbelkami, wyciszająca muzyka poważna czy ulubiony film - choć i pewnie każda z was umieściła by tutaj swój idealny sposób ale … sprzątanie. 

Tak, gdy jestem zła, tak naprawdę wkurzona, zestresowana włącza mi się syndrom Perfekcyjnej Pani Domu. Mimo, że pedantką aż tak wielką nie jestem biegam wtedy ze ścierką i mopem jak szalona, robię generalne porządki w szufladach, zabawkach moich dzieci,  zaglądając w najbardziej zapomniane zakamarki mojego mieszkania. Zawsze też załącza mi się piąty bieg i czynności, które normalnie wykonuję w pół godziny robię w piętnaście minut. Aż wreszcie czuję jak po piątym garnku i czwartej szafce z zabawkami mojej córki cała zła energia ze mnie ucieka. Uf... Po takim odstresowaniu czuję się mega zmęczona a jednocześnie spokojna. 

Teraz już wiecie jak się odstresować? Matka odstresowana, spokojna i do tego jeszcze mieszkanie posprzątane. Który mężczyzna nie chciałby mieć takiej żony? No który;)