Mikser z misą obrotową czy ręczny
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych mikserów i robotów kuchennych. Niektóre miksery dostępne są również z innymi akcesoriami jak chociażby mikser z misą obrotową. Ale czy zamiast ręcznego miksera warto kupować mikser z misą. Zdania są podzielone. Możemy to zobaczyć chociażby przeglądając fora internetowe. Dziś chcę abyśmy się nad tym wspólnie zastanowili.


Mikser ręczny

Niestety używając miksera ręcznego musimy się liczyć z tym, iż trzeba go cały czas trzymać, co nie zawsze jest wygodne. Musimy przerywać pracę, jeśli chcemy w danej chwili dodać kolejny składnik do mieszania. Bardzo ekonomicznym i oszczędnym rozwiązaniem jest jeszcze przed rozpoczęciem pracy przygotowanie wszystkich potrzebnych składników.

Miser ręczny zajmuje znacznie mniej miejsca zniż mikser z misą obrotową. Bardzo często jest dużo lżejszy i zakup takiego miksera nie wymaga dużych nakładów. Dodatkowo niektórzy cenią sobie to, że znacznie szybciej można w nim mieszać produkty, dzięki dodatkowym ruchom ręki. Co na pewno wpływa na jego korzyść.

Mikser z misą obrotową  

Bardzo wiele modeli mikserów kuchennym w zestawie jest wyposażonych w misę obrotową, którą w bardzo łatwy sposób można przymocować do stojaka. Mikser z misą dokładnie wymiesza wszystkie produkty, dzięki temu, że misa obraca się na podstawce. Szczerze mówiąc, gdy wybierałam swój mikser nawet się nie zastanawiałam czy ma być to mikser stacjonarny czy ręczny. Wybór był oczywisty, że chcę kupić mikser stacjonarny wyposażony w misę. 

Taki model jest nie zwykle wygodny gdyż nie wymaga trzymania miksera w ręku. Na spokojnie dodaję do miski wszystkie składniki do ciasta, mikser mi wszystko miesza a ja zazwyczaj w tym czasie sprzątam kuchnię. Super rozwiązanie. Niestety słyszałam również opinie, że mikser z misą obrotową zajmuje więcej miejsca. I tak jest rzeczywiście. Dodatkowo sama misa w zależności od firmy nie jest łatwa do mycia. Misa ma ząbki, dzięki którym może się obracać. Choć i na to jest też rozwiązanie. W zależności od tworzywa z jakiego jest wykonana można myć ją w zmywarce. 

Nie brak również opinii, że mikser znacznie wolniej miesza. Tutaj mogła bym polemizować na ten temat, choć mam świadomość, że nie którzy mogą odnieść takie wrażenie korzystając z miksera z misą obrotową. Spotkałam się z opinią, że gdy jest mało produktów w misie może również nie dotykać dna. Ale to z pewnością zależy od producenta.

Zalety i wady miksera ręcznego

Zaletą jest: 
- lekki  
- mamy możliwość ubijania w różnych kierunkach  
- tańszy od miksera z misą obrotową  
- zajmuje mniej miejsca  
- można szybciej wymieszać składniki, dzięki dodatkowym ruchom ręki

Wady miksera ręcznego:
- wymaga trzymania 
- nie można odejść od miksera w trakcie pracy, za każdym razem trzeba go wyłączać

Zalety miksera z misą obrotową:
- możliwość nieprzerwanej pracy
- nie musimy go trzymać
- w trakcie mieszania możemy wykonywać inne czynności

Wady miksera z misą obrotowa:
- zajmuje więcej miejsca
- nie zawsze łatwo się czyści ze względu na ząbki na misce
- w nie których modelach zbyt mało produktów sprawia w misie, powoduje, że mikser nie dosięga dna
- wolniej miesza (opinia subiektywna niektórych osób)

Czy kupić mikser z misą obrotową czy ręczny? Zdania są podzielone.W kuchni mam mikser z misą i naprawdę jestem zadowolona. Na pewno też dużo zależy od upodobań i wymagań jakie stawiamy mikserowi.