Jak przestawić niemowlę na butelkę? - krótki poradnik


Czasami wydaje się, że przestawienie niemowlaka z piersi na butelkę jest czymś banalnie prostym. W praktyce okazuje się, że tak nie jest. Nie dość, że trzeba podjąć wiele decyzji, wybrać właściwe mleko modyfikowane, butelkę czy smoczek, to trzeba wprowadzić nową pozycję do karmienia. Aby ułatwić Wam przejście na butelkę, przygotowałam małą praktyczną ściągawkę. Wierzę, że jeśli się do nich zastosujecie przy odrobinie szczęścia oraz wysiłku niemowlak szybko przyzwyczai się do karmienia z butelki.

Dobór właściwego mleka modyfikowanego


Na rynku mamy bardzo wiele mieszanek dla dzieci. Wszystko zależy od samego maluszka, jego wieku oraz zdrowia. Do ukończenia przez niemowlę 6 miesiąca życia wybierzecie mleko początkowe, z symbolem 1. Jeśli dziecko ma już skończone pół roczku, koniecznie należy wybrać mleko następne, oznaczone 2. W przypadku, gdy maluszek cierpli na określone problemy brzuszkowe (kolki, zaparcia) wybieramy mleko specjalistyczne. Dobór mleka specjalistycznego zawsze jednak należy konsultować z lekarzem pediatrą który oceni konieczność stosowania takiej mieszanki.

Kolejną kwestią jest wprowadzenie mleka modyfikowanego. Jako mama dwójki dzieciaczków, spotkałam się z różnymi szkołami wprowadzania nowego mleka. Czasami lekarz zalecał mieszanie mleka modyfikowanego z mlekiem matki. Inny zaś proponował, aby stosować karmienie naprzemienne. Trudno mi powiedzieć, który sposób jest lepszy. Mieszanie mleka modyfikowanego z mlekiem matki pozwala dziecku szybciej przyzwyczaić się do nowego smaku, ale z drugiej strony powstaje „miszmasz”, ni to mleko matki nie to mleko modyfikowane.

Idealny smoczek i butelka


Dziecko, które ssało pierś, przyzwyczaja się do kształtu sutka, określonego zapachu. Smoczek z butelki jest twardszy i inaczej wypływa z niego samo mleko. Najlepiej wybrać taki smoczek, który przypomina kształtem sutek. Można również przed przestawieniem niemowlaka na butelkę stosować kapturki do karmienia piersią. Dziecko przyzwyczai się do innego kształtu i szybciej zaakceptuje kształt butelki.

Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne. Najlepiej kupić za 2-3 rodzaje smoczków i sprawdzić, który smoczek według maluszka jest najlepszy. U nas sprawdził się smoczek najbardziej zbliżony do piersi. Świadomie wybrałam do smoczka butelkę szerokootworową, aby łatwiej mi było przyrządzać mieszankę. 

Odpowiednia pozycja do karmienia


Istnieję różne pozycje przy karmieniu niemowlaka piersią. W przypadku karmienia butelką musimy układać go w jednej pozycji, główka musi być ułożona wyżej niż reszta ciała. Pamiętajmy, że nie można karmić maluszka leżącego na wznak. Jest to bardzo niebezpieczne, może to doprowadzić do zakrztuszenia się. Mleko spływa szybciej z butelki (dochodzi siła grawitacji), jeśli ta znajduje się w pionowej pozycji. Najlepiej karmić niemowlę sadzając go na kolanach lub kładąc na podwyższonej poduszce.

Przestawienie niemowlaka na butelkę wymaga więc dokonania kilku wyborów, które decydują w dużej mierze o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pozwoli przejść Wam przez ten etap jak najsprawniej.