Jak zrobić klej z mąki?

klej z mąki przygotowanie

Klej z mąki ma bardzo wiele zalet, a jego zrobienie zajmuje mniej niż 5 minut. Jest przede wszystkim nietoksyczny i w 100% ekologiczny. Dodatkowo zawsze dostępny i tani, a efekt, jaki osiągniemy przy użyciu takiego kleju jest naprawdę świetny. Klej możemy zrobić dla dzieci, które uwielbiają różnego rodzaju kreatywną zabawę. Malowanie, rysowanie, wycinanie to ich świat. Na pewno się z niego ucieszą.

Prosty przepis na klej z mąki

Do zrobienia kleju z mąki będziemy potrzebować kilku składników. Składniki są ogólnie dostępne w domu, więc z ich znalezieniem nie powinno być problemu. Potrzebujemy:
- mąkę ziemniaczaną
- mąkę pszenną
- wodę (zimną oraz wrzątek)
a dodatkowo musimy sobie przygotować:
- dowolny pojemnik do mieszania np. garnek
- łyżkę

Zobacz jak wygląda klejenie tak przygotowanym klejem. Przejdź do artykułu ...


Sposób przygotowania:
Do pojemnika wsypujemy 1 czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej oraz 1 czubatką łyżkę mąki pszennej. Dolewamy zimnej wody ok. 1/2 szklanki. Mieszamy wszystkie składniki, aż do pozbycia się gródek i uzyskania jednolitego roztworu. Następnie zalewamy mieszankę ok. 1 szklanką wrzątku. Cały czas mieszamy. Klej powinien mieć konsystencję budyniu.Klej z mąki z dodatkiem soli


Jeśli wykonujemy prace, które będą stały przez dłuższy czas. Dobrze wykorzystać do tego klej z mąki z dodatkiem soli. Sól ma za zdaniem ograniczenie rozwoju mikroorganizmów, czyli działa konserwująco. Potrzebujemy:
1 szklankę wody
1 szklankę mąki pszennej
1 łyżeczkę soli

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Gdy chcemy uzyskać mniej kleju, po prostu zmieniamy proporcję. Całość mieszamy np. przy użyciu miksera. Klej ma trochę inną konsystencję niż w pierwszym przepisie, ale jest równie skuteczny.

Klej z mąki wykorzystujemy do klejenia papieru np. gazet. Zabawa takim klejem jest nie tylko ekologiczna, ale przede wszystkim bezpieczna nie musimy się obawiać, że dziecko będzie wdychało opary z klejów chemicznych.