Rodzaje farb do malowania wnętrz


Malowanie wnętrz wymaga określonej wiedzy zwłaszcza w zakresie wyboru farb do malowania. Na rynku mamy bogatą ofertę farb malarskich. Nie zawsze, jednak każda farba będzie odpowiednia do malowania danej powierzchni we wnętrzu. Wszystko też zależy od efektu, jaki chce się osiągnąć.

Rodzaje farb do wnętrz 

Wśród farb malarskich można wyróżnić: farby winylowe, akrylowe, lateksowe oraz akrylowo-lateksowe. Farby winylowe nadają ścianie gładką powłokę, która jest odporna na zmywanie. Z łatwością można więc usunąć ze ściany wszelkie zabrudzenia. Niestety farba słabo przepuszcza parę wodną, co znacznie utrudnia swobodne oddychanie ścian. 

'Farba akrylowa jest już inna, dobrze przepuszcza parę wodną. Powłoka jest odporna na czynniki chemiczne. Wadą farby jest jednak jej krycie, jeśli na ścianie są większe rysy, mogą już nie dać się zamalować.  

Farba lateksowa jest szczególnym rodzajem farby akrylowej, różni ją tylko większa zawartość żywicy w składzie. Powłoka tworzona przez ten rodzaj farby jest elastyczna, odporna na szorowanie, a co najważniejsze pozwala swobodnie oddychać ścianom. Na rynku można również kupić farby ceramiczne lateksowe, które w swoim składzie zawierają mikrokuleczki ceramiczne. Dzięki temu można uzyskać idealnie gładką powierzchnię, która jest szczególnie odporna na kurz oraz brud w porównaniu ze zwykłą farbą. Dodatkowo farby ceramiczne są odporne na ścieranie.

Farby z połyskiem

Farby do malowania wnętrz można również podzielić, biorąc pod uwagę stopień odbijania światła i będą to farby z połyskiem, matowe oraz farby z półpołyskiem i półmatem. Połysk nie pozostaje bez wpływu na sam wygląd ścian, ale również na ich odporność oraz trwałość. Im farba posiada większy połysk, tym jest bardziej odporna na działanie czynników mechanicznych. Farby z połyskiem zazwyczaj posiadają dużą zawartość żywicy, dlatego też są zmywalne.