Energooszczędne okna dachowe


Współcześnie bardzo dużo narzeka się na stale rosnące rachunki za ogrzewanie czy energię elektryczną. Każdy stara się wybierać produkty niskoenergetyczne takie, które pozwolą na ograniczenie kosztów eksploatacji domów. Niektórzy myślą o energooszczędności już na etapie budowy, wybierając projekty domów energooszczędnych. Dobrą praktyką jest również montaż specjalnych energooszczędnych okien dachowych.

Okna dachowe zazwyczaj są postrzegane jako mało energooszczędne, dlatego, że powodują określone straty ciepła w domu. To prawda, że jako przegrody posiadają jeden z najgorszych współczynników izolacyjności termicznej. Nie łudźmy się jednak, nawet okno które posiada najlepsze parametry termoizolacyjne nie będzie spełniało swojej funkcji, jeśli zostanie zamontowane w sposób niedokładny czy nieprawidłowy. Mostki cieplne bardzo często powstają dookoła okna, dlatego należy wykonać dokładną izolację.

Zastosowanie określonych technologii pozwala na znaczne zmniejszenie ilości utraconej energii. Dużo zależy od samej budowy okna. Okna energooszczędne składają się przeważnie z dwóch komór, zbudowanych z trzech szyb hartowanych, gdzie przestrzenie międzyszybowe są wypełnione kryptonem bądź też innym gazem szlachetnym. Wybierając okno dachowe energooszczędne trzeba zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności termicznej. Przeważnie wynosi on 0,5 W/(m2·K).

Szyba okna energooszczędnego pokryta jest specjalną powłoką niskoemisyjną, która ma na celu odbicie promieniowania cieplnego. Jest szczególnie ważne zwłaszcza, że ogrzewanie np. grzejniki emitują ciepło. Gdyby zabrakło tej powłoki ciepło wydostawałoby się przez okno na zewnątrz, a tak z powrotem jest odbijane do środka. Specjalna powłoka niskoemisyjna zapobiega wychładzaniu się poddasza w zimie. Okno będzie chłonąc promienie słoneczne do wywnętrz pomieszczenia, podnosząc tym samym temperaturę. Latem dzięki powłoce nie ma mowy o przegrzewaniu.

W przypadku okien energooszczędnych ramy są zazwyczaj szersze niż przy standardowych oknach. Dużą rolę odgrywają również uszczelki, które mają za zadanie zapobiec tworzeniu się niepotrzebnych mostków termicznych na styku ościeżnicy ze skrzydłem. Zazwyczaj uszczelki wyprodukowane są z gumy o na bazie kauczuku o odpowiedniej jakości.