Jak zrobić zakwas na chleb?

 

Wyhodowanie zakwasu co prawda nie jest trudne, ale może nastręczać wiele pytań, zwłaszcza gdy robimy to pierwszy raz. Sam proces hodowli zakwasu wymaga czasu. Nasze dzikie drożdże muszą zacząć się rozwijać i namnażać. Dziś opiszę Wam jak wyhodować zakwas żytni w domowych warunkach.


Czym jest zakwas?

Zakwas to kolokwialnie mówiąc popsuta mąka, w której rozwijają się dzikie drożdże, powodujące wzrost wypieków. Do jego powstania potrzebna jest woda i mąka, nie licząc oczywiście czasu, o którym pisałam wcześniej. Dzięki zakwasowi chleb uzyska charakterystyczny typowy, kwaskowaty smak. Wyroby pieczone na zakwasie dłużej utrzymują swoją świeżość. Pamiętam swoje zdziwienie, kiedy następnego dnia po upieczeniu chleb pszenno -  żytni na zakwasie był idealnie świeży i puszysty.


Zakwas na chleb krok po kroku

Krok pierwszy dzień pierwszy
Do większego naczynia (u mnie najlepiej sprawdza się szklany litrowy słoik) dodajemy 150 g letniej wody oraz 150 g mąki żytniej. Zwracamy uwagę na to, że wodę również ważymy. Woda musi być letnia, ciepła. Nie może być ani za zimna ani za gorąca. Składniki mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Konsystencja będzie dość gęsta. Słoik odstawiamy w ciepłe, ale zarazem nie za gorące miejsce.

Krok drugi dzień drugi
Mieszamy nasz zakwas. Dokarmiany 50 g mąki żytniej oraz 50 g wody.

Krok trzeci dzień trzeci
Mieszamy nasz zakwas. Dokarmiany 50 g mąki żytniej oraz 50 g wody.

Krok czwarty dzień czwarty
Mieszamy nasz zakwas. Dokarmiany 50 g mąki żytniej oraz 50 g wody.

Krok piąty dzień piąty
Zakwas powinien posiadać  bąbelki na swojej powierzchni. Mieszamy nasz zakwas. Teoretycznie po tym czasie nasz zakwas powinien posiadać już charakterystyczny zapach kwasu i być już gotowy do pierwszego wypieku.