Ekspres do kawy – jak wybrać?
Idealny poranek zaczyna się od filiżanki kawy. I to nie byle jakiej, a przyrządzonej w ekspresie do kawy. Ekspresów jednak jest w sklepach tak dużo, że nietrudno się pogubić. Dlatego jeszcze przed zakupem warto zrobić rozeznanie i wybrać najlepszą dla siebie opcję.  

  

Wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez orzeźwiającego napoju. Wiecie, ze rocznie na całym świecie wypija się ponad 400 miliardów filiżanek kawy? Najwięcej – w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i północnoafrykańskich krajach Maghrebu. Ale i w Europie Zachodniej miłośników kawy nie brakuje. W Polsce popularność „małej czarnej” można poznać po tym, że z roku na rok rośnie liczba osób kupujących do swoich domów i mieszkań specjalne ekspresy. Kawosze wiedzą, że nic nie zastąpi smaku napoju przygotowanego w takim urządzeniu. Tylko jak wybrać odpowiedni ekspres do kawy, skoro na sklepowych półkach jest ich tak dużo? Spróbujmy razem przejrzeć ofertę najpopularniejszych rodzajów urządzeń.

Ekspres przelewowy: tak czy nie?

Ekspresy przelewowe są znane nie od dziś. W polskich domach zaczęły się pojawiać już w latach 90. zeszłego wieku. To była świetna alternatywa dla kawy parzonej tradycyjnie, czyli w specjalnym imbryku, albo zalewanej wrzątkiem w kubku. Przelewowe ekspresy do kawy mają dość prostą konstrukcję: posiadają pojemnik, do którego wsypuje się zmielone ziarna, filtr, który oczyszcza napój z fusów, i szklany najczęściej dzbanek, dokąd ścieka gotowa kawa. Urządzenie spełnia swoją funkcję i jest łatwe w obsłudze, a do tego stosunkowo tanie, dzięki czemu znajduje rzeszę zwolenników. Zwłaszcza, gdy naraz trzeba przyrządzić niejedną filiżankę napoju – kawy w dzbanku starczy bowiem dla kilku osób. Problem jednak w tym, że kawa z przelewowego ekspresu sporo traci ze swoich właściwości i smaku. Nie uratuje sprawy nawet zakup najlepszej jakości ziaren kawowych. To urządzenie po prostu tak ma – jest bardzo proste i ograniczone. Przy tego typu ekspresach trzeba też pamiętać o regularnej wymianie papierowych filtrów. Bez tego ani rusz.


A może ekspres kapsułkowy?

Inne są ekspresy kapsułkowe. Tego rodzaju urządzenia pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno, ale już mają grono zwolenników. Ekspresy kapsułkowe są jeszcze prostsze w obsłudze niż przelewowe. Od użytkownika nie wymagają absolutnie żadnych specjalnych umiejętności. Sekret tkwi w dedykowanych kapsułkach – aby przyrządzić napój, wystarczy włożyć je w odpowiednie miejsce, włączyć ekspres i po chwili cieszyć się smakiem ulubionego napoju. Kapsułki te są dostępne w różnych smakach, możemy wśród nich znaleźć espresso, latte, moccę, czy nawet czekoladę. Prawdziwa uczta dla zmysłów! Oprócz łatwej obsługi i możliwości zaparzenia kawy w wielu smakach zaletą ekspresu kapsułkowego jest też relatywnie niska cena urządzenia, możemy go znaleźć już za 250 złotych. Z drugiej jednak strony, ze względu na cenę kapsułek, koszt pojedynczej kawy jest wyższy niż w wypadku innych ekspresów.

Ekspres ciśnieniowy – coś dla kawoszy!

Jest jeszcze jeden rodzaj ekspresu do kawy – ciśnieniowy. Jeszcze do niedawna takie urządzenia były kojarzone głównie z biurami i firmami, których pracownicy mogli sobie w wolnej chwili raczyć się „małą czarną”. Czasy się zmieniają i obecnie ekspresy ciśnieniowe są dostępne dla każdego. A już na pewno dla tych z nas, którzy potrafią docenić smak prawdziwej kawy. Urządzenia można podzielić na ekspresy automatyczne i ręczne (http://www.krups.com.pl/ ). W tych drugich odmierzoną ilość zmielonej kawy wsypuje się do specjalnej kolby. Po każdym użyciu kolbę należy oczyścić z fusów i umyć, a dopiero po tym uzupełnić kolejną porcją zmielonych ziaren. W przeciwieństwie do nich, automatyczne ekspresy do kawy mają specjalny pojemnik na ziarna, które są mielone przed samym zaparzeniem. Raz, że to jest bardzo wygodne. A dwa – smaczne. Przygotowana w taki sposób kawa ma doskonały aromat i smak. Często automatyczny ekspres do kawy wyposażony jest w dodatkowe funkcje: na przykład, pompkę do spieniania mleka albo tryb eko, który oszczędza energię.

A który ekspres wybierzecie Wy? Poczytajcie o nich na stronie producenta http://www.krups.com.pl/.