Atrybuty modnego wnętrza


W trendach aranżacyjnych, zupełnie tak samo, jak na modowym wybiegu, co roku dostrzec można zarówno nieśmiertelne klasyki, jak i sezonowe nowości. W najmodniejszych obecnie aranżacjach wnętrz układają się one w spójną, harmonijną całość spod znaku – kultywowanego dziś w różnych aspektach codzienności – slow life.


Żyjemy uważniej, doceniamy to, co naturalne, chętnie sięgamy do własnych korzeni, cenimy spokój i porządek, inspirujemy się przeszłością… i tak też się urządzamy. Stąd między innymi popularność stylu eko, dominujące w pomieszczeniach barwy ziemi, estetyka geometrii, nawiązania do dawnych kultur etc.

Zieleń na pierwszym lub drugim planie

Kolorem tego roku jest soczysta zieleń, ale także wszystkie inne jej odcienie świetnie się sprawdzają we współczesnych aranżacjach wnętrz. Pięknie może wyglądać zarówno elegancka zieleń butelkowa, głęboki odcień szmaragdu czy stonowana oliwka, jak i „radosna”, pastelowa mięta. W modnie urządzonym pomieszczeniu taka zieleń może dominować (na przykład na ścianach) lub pojawiać się tylko w formie dodatków, które wspaniale przełamują monochromatyczny wystrój i gustownie ożywiają - tak modne jeszcze do niedawna - białe, sterylne wnętrza.


Fot. Raw Decor. Płytki ceramiczne w kolorze miętowym.
Fot. RawDecor.pl. Ceramiczne siedzisko w kolorze szmaragdowym.

Obowiązkowa w modnie urządzonym mieszkaniu zieleń to także… rośliny! Do łask wracają w tym roku „domowe uprawy” i – najlepiej pokaźnych rozmiarów - zielone rośliny doniczkowe, czyniące z danego pomieszczenia – dosłownie i w przenośni – oazę… spokoju i harmonii.

Naturalność, ciepło, przytulność…

Chłodne, minimalistyczne wnętrza w tym sezonie należy zdecydowanie ocieplić. Modną wcześniej biel zastąpić beżem, szarości przełamać wyrazistym akcentem kolorystycznym, całemu wystrojowi dodać miękkości, nie tylko poprzez łagodne linie mebli, ale także poprzez firany, kotary, narzuty, poduszki i inne dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Projektanci radzą nie obawiać się łączenia różnych struktur czy tkanin, które – pozornie – do siebie nie pasują. Można więc eksperymentować między innymi z materiałami typowymi dla stylu ekologicznego (len, wiklina, skóra, korek, drewno…), zestawiając je choćby z chłodną ceramiką płytek ściennych i podłogowych czy z zimnym marmurem...


Fot. Raw Decor. Chłodna, jasna ceramika zestawiona z naturalnym drewnem o ciepłym odcieniu.

... z akcentem marmurowym

Marmur to aranżacyjny must have tego sezonu, pasujący do wnętrz o różnej stylistyce. W modnej kuchni ten charakterystyczny rysunek i faktura może pojawić się na ścianie nad blatem, w łazience na froncie szafki, w salonie jako oprawa kominka czy elegancki stolik kawowy. Szczególnie efektownie (i wtedy także nawet przytulnie) wygląda w zestawieniu ze złotymi lub na przykład mosiężnymi dodatkami.


Fot. Raw Decor. Marmur w aranżacji wnętrz.

Oryginalne dekoracje, niepowtarzalne dodatki

W modnych wnętrzach coraz bardziej „w cenie” są wszelkiego rodzaju niebanalne dodatki o ciekawym designie, jedyne w swoim rodzaju dekoracje wykonane ręcznie, oryginalne przedmioty z historią, gustowne pamiątki rodzinne czy interesujące w formie i kształcie rzeczy nawiązujące do dawnych i / lub egzotycznych kultur. W tym roku projektanci szczególnie polecają dodatki z mosiądzu, nietypowe lampy, a także artystyczną ceramikę.


Fot. Raw Decor. Modne, oryginalne dodatki w aranżacji wnętrza.
Fot. Raw Decor. Oryginalne dekoracje do aranżacji wnętrz.

Heksagony na ścianie i / lub podłodze

Sześciokątne płytki ceramiczne przypominające swoim kształtem plastry miodu to obecnie jeden z ważniejszych atrybutów modnie zaaranżowanego wnętrza. Heksagony doskonale zdobią przede wszystkim nowoczesne łazienki i kuchnie, ale można je także kreatywnie wykorzystywać choćby w aranżacji współczesnego salonu, zestawiając na przykład różne kolory płytek i tworząc z nich unikalny wzór na ścianie lub podłodze.


Fot. Raw Decor. Podłogowe i ścienne płytki heksagonalne.