Co można zrobić z masy plastycznej?Co z zasadzie można zrobić z ciastoliny, masy plastycznej? Masa plastyczna przez większość rodziców postrzegana jest jako samo zło. Już przy słowie „masa plastyczna" pojawia się w głowie wizja zabrudzonego dywanu i konieczności zdrapywania jej z podłogi. Utożsamiania jest błędnie z plasteliną czy modeliną. Często też wybierane są mniej brudzące i inwazyjne zabawki. Tylko, czy przez takie myślenie nie hamujemy rozwoju dziecięcej kreatywności?

Masa plastyczna – co można z miej zrobić?

Wiele rodziców obawia się czy masa plastyczna zainteresuje ich dzieci. Nie wiedzą co można zrobić. Boją się, że samo lepienie nie zainteresuje moich dzieci. Masa plastyczna (ciastolina) jednak to co więcej niż zwykle lepienie… Różni się od zwykłej plasteliny tym, że nie wymaga dużej temperatury, aby być plastyczna. Nie trzeba więc mocno wyrabiać ją w rękach. A niestety z plasteliną często jest taki problem, że po prostu dość twarda dla małych dzieci. Masa plastyczna ma jeszcze jedną właściwość, która postrzegana jest przez wielu, jako zarówno jako zaleta, jak i wada. Dopóki znajduje się w oryginalnych zamknięciu, zachowuje swoje właściwości plastyczne, jednak kiedy zostaje pozostawiona na powietrzu przez dłuższy czas, twardnieje i staje się krucha. Jest więc gwarancja, ze nawet, gdy dostanie się w jakieś nie pożądane miejsce, kiedyś będziemy mogli ja dużo łatwiej usunąć po wyschnięciu. Co można zrobić z takiej masy? 
➤ Tak naprawdę wszystko. 

1. Tort z masy plastycznej

Twoje dziecko lubi bawić się w kucharza i w domu rośnie Ci mały masterchef. Wyczaruj mu piękne gotowe dania. Do zestawy Easy Creative, którym my się bawimy dołączona jest praca z różnymi wzorkami  i bez problemu stworzymy ciasta, ciasteczka a nawet tort i to bez użycia kuchenki elektrycznej.


W zestawie kreatywnym, masie plastycznej ciastokreacja znajdziemy:  
- sześć dużych (141g) kubków masy plastycznej z foremkami,
- 3 wyciskarki cylindryczne, 
- wyciskarkę dźwigniową,
- 2 paski szablonów, 
- 6 foremek wypukłych, 
- 12 foremek wycinających, 
- bezpieczne nożyczki, 
- bezpieczny nożyk, 
- wałek 
- szpatułkę.


2. Żabka

W masy plastycznej można zrobić różne fajne postacie i zwierzątka. Najprościej robi się ślimaki i żabki. My pokusiliśmy się o żabę. Prawda, że fajna :)
3. Biedronka

Biedronka to standardowe zwierzątko, które można wykonać z masy plastycznej. Nie trzeba dużych umiejętności, by zrobić coś takiego. A efekt jest naprawdę super.


4. Ludzikowe historie

W zestawie kreatywnym mamy różne foremki. To przy ich pomocy możemy stworzyć różne historie. U nas tradycyjnie nasza rodzina. Ciastolinowa mam, tata, dzieci, dom i oczywiście pies.   
 

 

Masa plastyczna Easy Creative - zalety

Skoro już wiemy, co to jest masa plastyczna, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto pozwalać dziecku na taką zabawę. Ok. Trochę wyprzedziłam tym pytanie odpowiedź. Bo oczywiście, że warto. Trzeba przełamać niekiedy wrodzony pedantyzm i perfekcjonizm i rzucić się w wir kreatywnej zabawy. A dlaczego?

➤ Masa plastyczna buduję więzi. Muszę Was ostrzec drodzy rodzice, ciastoliną trzeba bawić się razem z dziećmi. No, chyba że chce się mieć potem niezły ubaw przy sprzątaniu. Rodzic musi mieć kontrolę nad przebiegiem zabawy. Taka wada i zaleta ciastoliny. Ale nie oszukujmy się, jestem pewna, że każdy rodzic będzie sam bardziej podekscytowany całą tą zabawką niż dziecko, a maluszek doceni wspólnie spędzony czas.

➤ Masa plastyczna pobudza wyobraźnię. W zestawie mamy dołączone podstawowe elementy, dzięki którym możemy wyczarować przeróżne rzeczy, wystarczy odrobinę chęci. Możemy bawić się scenami z życia wziętymi, tworzyć samochody, lalki, bałwanki itp. W zasadzie wszystko, co dusza zapragnie.

Masa plastyczna rozwija manualnie. O tak! Ulepienie małej, okrągłej kuleczki czy rozwałkowanie dokładnie masy może okazać się nie lada wyzwaniem dla dziecka, zwłaszcza gdy robi to pierwszy raz. Z czasem nabierze wprawy w takich czynnościach i ulepienie prostego bałwana, nie sprawi im już najmniejszej trudności.

Masa plastyczna pozwala rozładować emocje. Gdzieś czytałam taki artykuł, niestety już nie pamiętam, gdzie, że gniecenie, lepienie, duszenie działa również terapeutycznie. I co najważniejsze zajmuje rzeczywiście dziecko. Jakie było moje zdziwienie, kiedy moje dzieci pierwszy raz bawiły się całe 40 minut bez przerwy. Byłam w szoku. Żadnego marudzenia czy jęczenia. Były zaciekawione nową zabawą. Ciastolina działa! Mam nadzieję, że taka zabawa masą plastyczną rozwinie umiejętność koncentracji na wykonywanym działaniu. Byłoby super, gdyby moje dzieci bardziej się koncentrowały na danej czynności. Wierzę, że to zaprocentuje później w szkole. 


masa plastyczna - Easy Creative