Przeczucie Tetsuya Honda


Przeczucie Tetsuya Honda Wydawnictwa Znak to jedna z części całej serii powieści kryminalnej o młodej komisarze Reiko Himekawie. Książka tylko w samej Japonii stała się wielkim hitem, osiągając sprzedaż ponad 4 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie zekranizowano dwa seriale, film telewizyjny oraz kinowy. Czy rzeczywiście "cesarz japońskiego kryminału" jest tak dobry, by dorównać skandynawskim powieściom. 


Kryminał Tetsuya Honda jest powieścią wielowątkową. Zawiła historia zagadkowego morderstwa przeplata się z wątkami z prywatnego życia bohaterów. Znajdziemy również odniesienie do samego sprawcy tak okrutnego mordu. Autor pokazuję, że nie wszystko da się podzielić tylko i wyłącznie w kategorii dobra i zła. Istnieje coś pomiędzy. Życie nie jest tylko czarno białe, gdzie można rozdzielić grubą kreską dobro od zła. Psychika ludzka jest bardziej skomplikowana i nawet w seryjnym mordercy można znaleźć zalążki dobra. Czytają książkę, miałam wrażenie, że autor stara się pokazać mordercę od jak najbardziej ludzkiej strony, ukazując raczej jego nędzę niż totalne zepsucie. Nie odnajdziemy jednak w książce dokładnej analizy psychologicznej mordercy, jego portret został zgrabnie podsunięty czytelnikowi  w formie krótkich wtrąceń. Czyżby ludzie nie rodzili się źli, a tylko inni czynili ich takimi? To pytanie pozostanie dla mnie zagadką.


Sama fabuła jest dość interesująca. Młoda i ambitna komisarz zostaje przydzielona do niezwykłej sprawy. W pewnej dzielnicy Tokio zostają porzucone pod żywopłotem zwłoki młodego mężczyzny. Ciało potwornie zmasakrowane zawinięte w niebieską folię świadczyło, że ofiara była poddawana wielu torturom przed śmiercią. Bohaterka nie tylko wykorzystuje swoje szczególne zdolności  do rozwiązania sprawy, ale musi się również zmierzyć z duchami swojej przeszłości. Sprawa jest tym trudniejsza, że musi rywalizować z Katsumatą, który ją nienawidzi. Reiko nie dość, że jest młoda i piękna to posiada dar, pewne przeczucie pozwalające jej na pomyślę rozwiązanie każdej sprawy.

Powieść przeczytałam jednym tchem. Ma w sobie coś, co wciąga i inspiruje do dalszego poznawania historii. 


Tetsuya Honda
Przeczucie
Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Oprawa miękka
Liczba stron: 352
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2017

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Znak Liternowa.