Trampoliny ogrodowe. Co warto wiedzieć przed zakupem?


Obecnie przydomowe ogródki lub działki nie są już jedynie miejscem relaksu, ale także beztroskiej zabawy. W ogrodzie możemy z powodzeniem urządzić prywatny plac zabaw dla naszych dzieci, którego nieodłącznym elementem coraz częściej stają się trampoliny.


Choć skakanie na trampolinie kojarzy nam się przede wszystkim z dziecięcymi zabawami, wiele osób dorosłych też daje skusić się perspektywie powrotu do młodości i oddaje tej beztroskiej rozrywce. Krótko rzecz ujmując, dzięki trampolinie na świetną zabawę mogą liczyć niemal wszyscy członkowie rodziny.

 

Bezpieczeństwo użytkowania trampoliny

W sklepach dostępne są dwa podstawowe rodzaje trampolin: przeznaczone do zabawy oraz do ćwiczeń. Najważniejszym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę przed zakupem, to jakość wykonania oraz materiałów zastosowanych w danym modelu, od których w głównej mierze zależy bezpieczeństwo użytkowników. Najwyższej jakości trampolina będzie posiadała stosowne certyfikaty, świadczące o przeprowadzonych testach oraz potwierdzające bezpieczeństwa korzystania ze sprzętu.

 

Trampoliny dla dzieci

Wybierając wielkość trampoliny, warto mieć na uwadze przede wszystkim wiek przyszłych użytkowników sprzętu. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone będą niewielkie modele, których średnica zewnętrzna wynosi do 140 centymetrów, zaś średnica maty - do około 100 centymetrów. Standardowo trampoliny dla dzieci są dodatkowo wyposażone w siatkę, która zabezpiecza przed wypadnięciem poza jej obręb. W najlepszych jakościowo trampolinach konstrukcję stanowią stalowe profile, dzięki którym ze sprzętu mogą korzystać nie tylko najmłodsi domownicy, ale też inne osoby ważących zwykle do 100 kilogramów.Trampoliny ogrodowe

Typowe trampoliny ogrodowe są jednak znacznie większa. Ich średnica wynosi zazwyczaj co najmniej 180 centymetrów, a maksymalne obciążenie - nawet 140 kilogramów. Ale to nie wszystko, co producenci mają nam do zaproponowania. Na rynku dostępne są również naprawdę duże modele o średnicy przekraczającej cztery metry i wytrzymujące ciężar do 180 kilogramów.

Trampoliny ogrodowe wsparte są na kilku nogach, zwykle podwójnych, wykonanych z ocynkowanej stali. W przypadku tego typu większych modeli, do zestawu często dołączana jest niewielka drabinka, która ułatwia zarówno wchodzenie, jak i schodzenie z trampoliny. Ogarnięci wizją niesamowitej zabawy nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie - takiej wielkości modele muszą być otoczone siatką zabezpieczającą.


 

Pozostałe rodzaje trampolin

W sklepach możemy spotkać się również z trampolinami przeznaczonymi do fitnessu. Ich średnica zewnętrzna wynosi około 80 centymetrów, więc możemy korzystać z nich nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Mimo że nie są one wyposażone w siatkę, bez większych przeszkód mogą korzystać z nich też dzieci.

Tego typu modele będą jednak polecane osobom skaczącym na trampolinie wyłącznie w celach rekreacyjnych. W modelach do intensywnych ćwiczeń lub rehabilitacji, jakie zobaczyć możemy między innymi w klubach fitness, stosuje się znacznie mocniejsze sprężyny. Dzięki temu są one przystosowane do długotrwałych i wysokich obciążeń.