Rynek pierwotny — wady i zalety
Osoby planujące zakup własnego mieszkania bardzo często stoją przed dylematem czy kupić mieszkanie od dewelopera, czy też mieszkanie z tzw. drugiej ręki. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze. To sprawa indywidualna, dlatego warto już na samym początku rozważyć zarówno wady, jak i zalety obu rozwiązań, aby wybrać optymalną dla siebie opcję.

Mieszkanie z rynku wtórnego a pierwotnego

Na rynku wtórnym nabywamy nieruchomości, które już wcześniej były użytkowane przez inne osoby. Zakup może odbywać bezpośrednio od właścicieli mieszkań bądź za pośrednictwem biur nieruchomości.

Na rynku pierwotnym możemy nabyć nieruchomość bezpośrednio od dewelopera. Zakup nieruchomości u sprawdzonego dewelopera niesie za sobą wiele korzyści. Część osób boi się, pewnej niepewności w regulacjach prawnych na gruncie deweloper — kupujący. Odstrasza ryzyko bankructwa dewelopera, a tym samym niewybudowane i nieotrzymanie danego obiektu. W praktyce, jeżeli kupimy mieszkanie u firmy, która jest sprawdzona i wiarygodna ryzyko jest naprawdę minimalne. Na rynku istnieją firmy, które działają ogólnopolska np. WAN, która nie tylko buduje mieszkania w różnych miastach, ale działa na rynku od ponad 20 lat. 
 

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Mieszkanie kupione u dewelopera jest nowe, wolne od zniszczeń mogących nastąpić w trakcie użytkowania. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, nie mamy gwarancji, czy nie zostało kiedyś zalane, czy nie ma tam np. grzyba. Oczywiście można to wszystko sprawdzić, ale potrzeba umiejętności, a czasami zwykłego sprytu. W mieszkaniu z rynku pierwotnego wszystko jest nowe. Budynek nie wymaga remontów. Bardzo często jest też bardziej atrakcyjny wizualnie niż stare budownictwo. Dostępna jest nowoczesna infrastruktura np. winda, która znacznie podnosi komfort życia mieszkańców. Dodatkowo sami decydujemy o wystroju wnętrza np. jaka terakota, glazura zostanie położona, co znajdzie się na podłodze. Mieszkania z rynku wtórnym są już praktycznie wykończone i aby zmienić, elementy stałe mieszkania konieczny jest już gruntowny remont. Z reguły też mamy większą ofertę mieszkań nowych i używanych. Takie mieszkanie potem łatwiej sprzedaż, bo będziemy jego pierwszym, a którymś już z kolei właścicielem.

Wady mieszkań rynku pierwotnego

Oczywiście mieszkania z rynku pierwotnego mają również i wady. Przede wszystkim na takie mieszkania od dewelopera trzeba dłużej czekać. A nawet jeśli już otrzymamy klucze, musimy liczyć się z tym, że nie tak szybko zamieszkamy w nowym mieszkaniu. Wykończenie mieszkania wymaga dodatkowego czasu i przede wszystkim dodatkowych funduszy. Trudno też przewidzieć jak zmieni się obszar zabudowania w sąsiedztwie nowo powstających mieszkań. Powstanie jakiegoś nowego obiektu może czasami wpłynąć negatywnie na późniejszą wycenę nieruchomości. Mieszkanie nie tak łatwo będzie już sprzedać czy nawet wynająć. Trzeba się liczyć z ryzykiem zbyt szybkiego oddawania mieszkań do użytku. Powstałe usterki (pęknięcia, zadrapania) mogą wynikać ze złą jakością techniczną budynku. Oczywiście można tego uniknąć, jeśli wybierzemy sprawdzonego dewelopera, do którego mamy zaufanie.