Lukarna czy okna dachowe – co wybrać na poddasze?


Poddasze otwiera duże możliwości użytkowe. Charakterystyczne skosy nadają pomieszczeniu oryginalnego wyglądu i specyficznego klimatu. Nie bez znaczenia pozostaje dostęp do naturalnego źródła światła, jakim są okna. Przyszli właściciele domów już na etapie wyboru projektu muszą podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie lepsze – okna dachowe, a może lukarny. My taką decyzję musieliśmy podjąć, gdy zdecydowaliśmy się na adaptację dotąd nie zamieszkałego poddasza.


Lukarny

Lukarny to nic innego jak okna umieszczone w ściance frontowej nadbudówki w dachu. Dawniej posiadały dodatkowo ozdobne obramowanie i były bardzo małe, dziś swoim wyglądem odbiegają od dawnego budownictwa, choć nazwa nadal pozostaje ta sam. Lukarny składają się z zadaszenia, ścianki frontowej z otworem okiennym oraz osłonowych ścianek bocznych.

Pod względem wyglądu lukarna ma duży wpływ na sam charakter dachu. Nadbudówka mocno akcentuje domu i to z kolei wpływa na jego architekturę. Bardzo wiele osób uważa je za atut, pewną ozdobę domu. Lukarny dobrze sprawdzają się przy stromych dachach i pozwalają na optymalny dopływ światła. W praktyce budowniczej stosuje się kilka lukarni, co wygląda bardziej malowniczo, choć nie koniecznie dostarcza dużo światła, lub też projektuje się jedną dużą lukarnie, która dostarcza więcej światła.

Wbrew pozorom jednak wybudowanie lukarny jest znacznie trudniejsze niż montaż okna połaciowego. Wyższe są również koszty ze względu na większą powierzchnię przegród zewnętrznych, które wymagają ocieplenia oraz zabezpieczenia przed wilgocią. Niektórych przeraża ten fakt.


Okna dachowe

Okna dachowe to przede wszystkim okna połaciowe, które w sposób bardzo prosty, a zarazem nowoczesny oświetlają pomieszczenie na poddaszu. Składają się ze skrzydła okiennego, ramy oraz kołnierza uszczelniającego. Można je montować jednakowo pojedynczo lub tez w większych zestawach.

Zaletą okien połaciowych jest to, że praktycznie nie wpływają na wygląd domu. Umieszczone w płaszczyźnie dachu są niemalże niewidoczne z terenu. Dodatkowo dostarczają dużo więcej światła niż tradycyjne lukarny. A odpowiednio dobrane pozwalają cieszyć się również przepięknym widokiem z małej wysokości. Można podziwiać widoki, zarówno stojąc, jak i siedząc przy oknie. Okna płaciowe dużo łatwiej się montuję.

Co wybrać na poddasze?

Oczywiście wybór zależy już od samych właścicieli domów. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Okna płaciowe są bardziej nowoczesne i również dają duże możliwości aranżacji okna. Lukarnie można również dostosować do swoich potrzeb i wymagań, ważne jest, tylko aby spełniały swoje założenia i dostarczały odpowiednią ilość światła. 

My zdecydowaliśmy się ostatecznie na lukarnie, ale po 6 latach mieszkania na poddaszu muszę przyznać, że to był błąd. Gdybym miała drugi raz podjąć decyzję, wybrałabym okna płaciowe w pokoju u córki. Główny argument to światło. Przy lukarnach jest zdecydowanie za ciemno. Szkoda, że nie pomyślałam o tym wcześniej. Lepszy jest przecież nadmiar światła niż jego brak. Zawsze bez problemu przy oknach płaciowych zamontujemy rolety czy markizy. Na samej stronie VELUX znajdziemy masę przykładów i rodzajów rolet, markiz czy żaluzji do tego typu okien. No cóż decyzja została już podjęta i trzeba z nią żyć. 

A Wy co byście wybrali lukarny czy okna dachowe?