Jaki odkurzacz dla alergika?
Szacuje się, że z roku na rok wzrasta liczba osób cierpiąca na alergię. Alergia może powodować reakcje skórne tj. wysypkę, pożywkę bądź też dotyczyć układu oddechowego i wywoływać katar, kaszel, a nawet astmę. W przypadku, gdy mamy do czynienia z alergią kontaktową bądź też wziewną konieczna jest eliminacja alergenów z otoczenia osoby uczulonej. Przy alergii na kurz i roztocza duży nacisk kładzie się na działania profilaktyczne. Okazuje się, że sprzątanie pomaga nie tylko pozbyć się brudu, ale pozwala na normalne funkcjonowanie. Niezbędnym sprzętem okazuje się odkurzacz. Tylko pozostają pytania – jaki odkurzacz wybrać dla alergika? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Czy zwykły odkurzacz spełni dobrze to zadanie?


Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego modelu, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Nie każdy odkurzacz będzie spełniał dobrze swoje zadanie. Pierwsze co należy zrobić to przyjrzeć się filtrom, jakie posiada dany model odkurzacza.

Wybór filtru do odkurzacza

Z racji tego, że alergicy potrzebują specjalnej ochrony, bardzo ważne jest posiadanie przez odkurzacz systemu filtracji. System filtracji może składać się z jednego bądź też kilku filtrów, które będą oczyszczać powietrze. Szczególnie polecany jest filtr HEPA, który swoim wyglądem przypomina złożoną harmonijkę. HEPA potrafi zatrzymać nie tylko zwykły kurz, ale również komórki bakterii, wirusy, a nawet grzyby. Ten o największej klasie H14 bądź H13 jest w stanie zatrzymać nawet 99,97% zanieczyszczeń, które znajdziemy we wsysanym powietrzu. Warto więc zapytać sprzedawcę o obecność filtra HEPA oraz posiadaną przez niego klasę. Oczywiście patrzymy również na moc silnika, bo im większa, tym bardziej będzie on lepiej zasysał i filtrował powietrze.
Odpowiednia szczelność odkurzacza

Sam filtr to jednak nie wszystko. Często problemem jest nie tyle nieoczyszczone powietrze, ile nieszczelność urządzenia. Większość z nas doskonale wie, jaki zapach unosi się bezpośrednio po odkurzaniu w pokoju. Dzieje się to dlatego, że większość odkurzaczy po wciągnięciu powietrza wraz z nieczystościami i przepuszczeniu ich przez filtr, wyrzuca jakąś część z powrotem na zewnątrz. Przyczyną może być nieszczelność obudowy czy jednostopniowy system filtrowania. Trzeba więc dążyć do zminimalizowania możliwości wydostania się zanieczyszczeń poza sprzęt. Patrzymy więc na klasę reemisji kurzu. Oznaczona jest ona jako litera w przedziale od A do G. A oznacza najlepsza i najbardziej pożądaną klasę. 

Klasa reemisji A oznacza urządzenie, w którym wylotowy strumień powietrza zawiera co najwyżej 0,02 % kurzu i pyłów zasysanych przez odkurzacz. Kolejne przedziały to 0,02% – 0,08% (klasa B), 0,08% – 0,20% (klasa C), 0,20% – 0,35% (klasa D), 0,35% – 0,60% (klasa E), 0,60% – 1% (klasa F) i powyżej 1% (klasa G).

Nie bez znaczenia są odpowiednie worki do odkurzacza, jeśli decydujemy się na model workowy. Duży wybór worków można znaleźć na  stronie https://www.swiatworkow.pl/ W sklepie sprzedawane są worki, które zatrzymują cząsteczki nawet o rozmiarze 0,3 tysięcznych milimetra. Można też kupić odpowiednie filtry HEPA do odkurzacza.
Model odkurzacza dla alergika

Na koniec warto przyjrzeć się samym modelom odkurzaczy. Wybór jest naprawdę ogromy. Na pewno wielu z nas słyszało o odkurzaczach wodnych, parowych czy bez workowych. Sprzedawcy próbują często przekonywać do odkurzaczy wodnych, jako idealnej alternatywy dla alergików. Woda podczas odkurzania nie jest jednak w 100% bezpieczna. Owszem może wiązać kurz, ale może też rodzić ryzyko powstawania pleśnie, grzybów wewnątrz sprzętu. Jeśli w odkurzaczu nie ma odpowiednich filtrów, wracamy do punktu wyjścia. Zarodniki pleśni i grzybów będą wydostawały się podczas odkurzania. Konieczny jest też szczególny reżim mycia pojemników w odkurzaczu, co nie koniecznie bywa wygodne. Pomijam też kwestię ceny takich odkurzaczy. 


Odkurzacza bez workowe również nie koniecznie poleca się alergikom. Zazwyczaj zawierają pojedynczy filtr, który nie koniecznie uchroni nas przed przedostawaniem się kurzu z powrotem do powietrza. Co ważne należy również opróżniać pojemniki bezrowkowe, co naraża alergika na bezpośredni kontakt z alergenem. 

Jaki więc odkurzacz wybrać do alergika?

Podsumowując, szczerze polecałabym zainwestować w odkurzacz o wysokim stopniu filtracji. Odpowiedni filtr HEPA, duża szczelność samego odkurzacza, plus odpowiednie worki pozwolą nam na zapewnienie optymalnej ochrony i poprawienie komfortu życia alergika.