Neocate Junior – moja opinia

opakowanie neicate junior

W związku z tym, że bardzo wiele rodziców szuka informacji na temat mieszanki mlekozastępczej, jaką jest Neocate od Nutrica, postanowiłam, że podzielę się z Wami moją opinią na temat Neocate Junior. Mieszankę pije z powodzeniem moja córka, dlatego przekaże Wam garść praktycznych informacji, jak to wygląda z naszego punktu widzenia. Dowiecie się: jak smakuje Neocate, kiedy następuje poprawa oraz jaka jest cena. Mama nadzieję, że ten wpis pomoże osobom, które borykają się z alergią na białka mleka krowiego u swoich dzieci.


Co to jest Neocate Junior?

Dziecko ze skazą białkową nie może pić ogólnodostępnych mieszanek mlecznych, które w swoim składzie zawierają białka mleka krowiego. Odpadają więc mleka, które możemy znaleźć na drogeryjnych półkach. Zalecana jest dieta eliminacyjna pozbawiona alergenu. W takich sytuacjach sięga się po preparaty mleko zastępcze, w których białko mleka krowiego, jest poddawane hydrolizie lub też jest rozbijane na bardziej przyswajalne i mniej uczulające aminokwasy. Neocate Junior – jest preparatem opartym na wolnych aminokwasach. Dedykowany jest dzieciom powyżej 1. roku życia. Zaleca się go stosowanie w przypadku: w alergii na białka mleka krowiego, złożonej nietolerancji białek pokarmowych oraz innych schorzeniach, w których wskazana jest dieta elementarna. Mieszanka ze względu na swój skład oraz kaloryczność może być stosowania jako jedyne źródło pożywienia bądź tylko jako uzupełnienie diety.


Skład Neocate Junior

Neocate Junior ma trochę inny skład od zwykłego mleka modyfikowanego. Przede wszystkim, tak jak już wcześniej napisałam, białko rozłożone jest na aminokwasy. W organizmie zdrowego dziecka białka są rozkładane na peptydy, a peptydy na aminokwasy, które są następnie wchłaniane. W przypadku dziecka obciążonego skazą białkową białka są rozpoznawane jako zagrożenie i następuje reakcja alergiczna. Mogą być to objawy dermatologiczne (egzema, wysypki skórne), dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunka, wymioty, zaparcia czy nawet refluks żołądkowo-przełykowy), objawy ze strony układu oddechowego (astma, kaszel). Oczywiście alergia może mieć różne postacie i nasilenie. Czasami, aby usunąć objawy alergii i pozwolić odbudować się organizmowi trzeba tylko rozdrobnić białka. Niektórym dzieciom więc wystarczą mieszanki zhydrolizowane np. Bebilon Peptti czy Nutramigen, inne ze względu na cięższą alergią będą potrzebowały rozłożenia białka na bardzo małe, świetnie przyswajalne aminokwasy czy opisywanego przeze mnie Neocate.

Neocate jest również bardziej kaloryczne 100 ml to 100 kcal. Czasami mamy zadają sobie pytanie, czy dziecko pijąc Neocate będzie po tym grube. Większa kaloryczność wcale nie oznacza to, że dziecko karmione Neocate będzie otyłe. Ja przynajmniej nie zauważyłam czegoś takiego. Owszem z racji tego, że mieszanka jest aminokwasowa, dziecko lepiej będzie trawiło mleczko. Po za tym, Neocate Junior zazwyczaj stosuje się jako uzupełnienie diety. Dobrze u nas się sprawdzało jako baza pod kaszkę czy kleik. Jeśli dziecko polubi jego smak, można też podawać je jako napój, aby uzupełnić niedobory wapnia w diecie maluszka.


Smak Neocate

Neocate ma całe szczęście lepszy smak od wszystkim znanego Nutramigenu. Nie posiada tak ohydnego zapachu, co nie oznacza, że nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim jest lekko gorzki w smaku, jeśli dziecko przyzwyczajone jest do słodkiego mleka, może na początku protestować. Z własnego doświadczenia wiem, że dziecko szybciej przyzwyczai się od Neocate niż do Nutramigenu, przynajmniej u nas tak było. Dużo łatwiej zaakceptuje mieszankę, jeśli przygotujemy na niej kleik lub kaszę, wówczas Neocate jeszcze łagodnieje w smaku. Mieszanka bardzo szybko się rozpuszcza w wodzie.


 

Kiedy poprawa po Neocate

Efekty zmiany mleka na mieszankę Neocate można już zaobserwować w ciągu kilku dni. Przede wszystkim zmieni się kolor i konsystencja stolca. Stolec będzie ciemnozielony, w związku ze specyficznych składem mleka. Konsystencja raczej budyniowata. Może się zmieniać w zależności od spożywanych innych pokarmów. Ale uwaga, stolec nie może mieć koloru czarnego. To wskazuje na obecność krwi i trzeba to skonsultować z lekarzem.

Najdłużej goją się zmiany skórne. Zanim organizm pozbędzie się całkowicie alergenu, mijają tygodnie. Około 1-2 tygodnie usuwane jest mleko krowie. Do tego pamiętajmy, że skóra, aby zaczęła się goić, potrzebuje czasu. Głupie skaleczenie potrafi goić się parę tygodni. Wszystko zależy od wielkości zmian. U nas poprawa po Neocate była widoczna już po 2 tygodniach. Dotyczyło to głównie skóry. Całkowite zagojenie nastąpiło w ciągu 2 miesięcy. Stosowaliśmy jednak dodatkowo papkę na bazie cynku + probotyki. Wiem, że dla niektórych to może wydawać się wiecznością, ale pamiętajcie, jeżeli dziecko przyrasta i choćby jedna zmiana ustąpiła, to jesteście na dobrej drodze.

Neocate Junior – cena

I na koniec bardzo smutna informacja, bo nie dość, że to „mleko” nie kupimy w supermarkecie, to na dodatek w aptece kosztuje majątek. Cena 1 puszki o wadze 400 g bez refundacji to koszt ponad 150 zł. Jeśli natomiast posiadamy zaświadczenie od alergologa, to lekarz pediatra może nam przepisywać Neocate Junior z refundacją. Koszt to wówczas 3,20 zł za 1 opakowanie. W praktyce taka cena mieszanki uniemożliwia przeciętnym osobom korzystanie z tego mleka. To specjalista po wykonaniu szeregu badań pod kątem alergii decyduje o wprowadzeniu tego preparatu dla diety dziecka. Ale warto pamiętać, że jest taki preparat i nie tylko Nutrmigen można podawać dziecku przy alergii na białka mleka krowiego.
Na sam koniec, już podsumowując mój wpis, chciałam dodać, że nie jest on w żaden sposób wspierany przez markę Nutrica i nie ma charakteru reklamowego. W związku z małą ilości informacji w sieci, chciałam stworzyć artykuł, który z punktu widzenia praktyki, pokaże, jak sprawdza się to „mleczko”. Sama szukałam swego czasu jakichś opinii, forów na temat Neocate i było mi bardzo ciężko. Jest to więc moja prywatna opinia. Jeśli będziecie jeszcze mieli jakieś pytania, zadawajcie je w komentarzu.