Domowe testy diagnostyczne - które warto mieć?


Żyjemy w czasach, gdzie możemy przebadać się sami w domu, bez konieczności czekania w kolejkach czy zapisywania się na wizytę do lekarza. Dostępne są testy diagnostyczne, dzięki którym w sposób łatwy i przyjemny sprawdzimy, czy nie mamy żadnej infekcji, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo lub, czy za dziewięć miesięcy czeka nas prawdziwa rewolucja. W dzisiejszym wpisie zrobiłam taki mały przegląd domowych testów diagnostycznych, które przydają się w domu i które warto mieć, dla własnej wygody i często spokoju.

Test owulacyjny

Testy owulacyjne mierzą poziom hormonu luteinizującego, który znajduje się w moczu przed owulacją. Hormon luteinizujący jest odpowiedzialny za owulację, więc dzięki testowi możemy ustalić z dużą dokładnością moment jajeczkowania. Pozytywny wynik testu pozwala przypuszczać, że w ciągu 24 – 36 h dojdzie do owulacji. Test jest pomocny zwłaszcza kobietom, które starają się o dziecko. Pamiętajmy, że termin owulacji u każdej z nas jest inny. Dużo zależy od samej długości cyklu, stresu, który opóźnia owulację oraz wielu czynników nie zawsze zależnych od nas. W praktyce przy nieregularnych cyklach może być trudne ustalenie dobrego momentu na współżycie. Jeżeli mamy problem z zajściem w ciążę, polecam stosowanie metody termiczno-objawowej oraz testów owulacyjnych w celu określenia najlepszego momentu na poczęcie. Testy są więc idealne do domowego monitorowania owulacji, pomogą też określić czy nasze cykle są w ogóle owulacyjne. Test owulacyjny wykonuje się podobnie jak zwykły test ciążowy, przy czym najlepsza jest próbka moczu pobrana w ciągu dnia.Test ciążowy

Test ciążowy to must have każdej domowej apteczki, zwłaszcza jeśli staramy się o dzidziusia. To łatwe w użyciu i bardzo dokładne domowe narzędzie diagnostyczne, które pozwala przeprowadzić kobietom szybkie badanie, z zachowaniem pełnej dyskrecji i komfortu. Wynik otrzymujemy już po upływie 2-5 minut, a do jego wykonania testu wystarczy próbka pierwszego porannego moczu zebrana do suchego i czystego naczynia. Przy zaawansowanej ciąży test można wykonać o każdej porze dnia. 

Szukacie jeszcze innych domowych testów diagnostycznych sprawdźcie ofertę Domowego Laboratorium << KLIK >>

Test należy wykonać najwcześniej w dniu przewidywanej miesiączki. Wcześniejsze wykonanie testu np. dwa, czy trzy dni po stosunku nie ma zupełnie sensu, gdyż pamiętajmy, że od samego zapłodnienia do zagnieżdżenia się w macicy mija kilka dni. Dopiero kiedy zarodek dobrze rozgości się na ściankach macicy, wysyłana jest informacja do mózgu o ciąży. Za pomocą testu sprawdzimy stężenie hormonu hCG, który pojawia się w moczu wówczas gdy doszło do poczęcia. Czułość takiego testu to 25 mIU/ml. W 99,9% przypadków wyniki testu potwierdzają się z badaniami laboratoryjnymi.


 

Test na infekcje dróg moczowych

Test na infekcje dróg moczowych wykrywa zakażenia oraz stany zapalne dróg moczowych. Może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Określane jest stężenie zawartych w moczu leukocytów i azotynów. W zdrowym moczu azotyny wcale nie występują, a leukocyty mogą pojawiać się, ale tylko śladowych ilościach. Test może być przeprowadzony na dwa sposoby. Pierwszy, poprzez umieszczenie końcówki testu pod strumieniem moczu lub poprzez zanurzenie paska testowego w próbce moczu. Zabarwienie pasków porównujemy ze skalą barwną umieszczoną na teście. Obecność azotynów lub podwyższonego stężenie leukocytów wskazuje na rozwijającą się infekcję dróg moczowych. Test niezwykle przydatny u dzieci, które często mają problem z określeniem swojego samopoczucia. W warunkach domowych jesteśmy w stanie stwierdzić, co dolega naszej pociesze.Naszej domowej apteczce oczywiście nie może teraz zabraknąć termometru bezdotykowego. To on pozwala szybko i w sposób komfortowy uzyskać informację o danej temperaturze ciała. Osobiście mogę polecić termometr od Domowe Laboratorium BABY MINI << KLIK >>. Jest mały i do tego bardzo poręczny. Bez problemu zabierzemy go w podróż i zmierzymy nim nie tylko temperaturę ciała ale również powietrza czy płynów. Idealny w początkowej drodze bycia mamą i nie tylko.