Czy na pewno wiesz, czym zabezpieczać drewno?


Drewniane konstrukcje w ogrodzie mogą stać się jego prawdziwą ozdobą. Jest tylko jeden warunek: powinieneś je dobrze zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych i wilgoci. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki preparat warto zastosować, zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Impregnaty do drewna – jaki wybrać?

Impregnat to preparat o uniwersalnym działaniu. Stosując go, zabezpieczysz drewno nie tylko przed wilgocią, lecz także przed promieniowaniem UV, sinizną, grzybem czy ingerencją owadów. Produkt doskonale nadaje się do ochrony drewna o różnym przeznaczeniu – od płotu i konstrukcji ogrodowych po drewniane wykończenie domu, a nawet krokwie i więźbę dachową. Na rynku spotkasz się z bogatą ofertą takich preparatów. Możesz wybierać spośród impregnatów ognioodpornych do drewna, biobójczych czy chroniących przed pleśnią – dobierz je do specyfiki swojego drewna!

Impregnat możesz aplikować na 2 sposoby: metodą natryskową lub zanurzeniową. W tej drugiej sytuacji – dzięki kilkakrotnemu zanurzeniu elementu w preparacie – impregnat wnika głębiej. Sprawia to, że ochron jest skuteczniejsza i wystarcza na dłuższy czas.


Czym jest lazura?

Lazurę można nazwać produktem o podwójnym działaniu. Nie tylko zabezpiecza drewno przed tymi wszystkimi czynnikami co impregnat lecz jednocześnie nadaje mu piękny wygląd. Dzięki temu nie musisz malować go osobno farbą – element prezentuje się estetycznie już po samym przeciągnięciu lazurą.

Chcąc ochronić drewno przed szkodliwym działaniem wody, sięgnij po lazurę z cząsteczkami teflonu. Zastosowanie tego składnika sprawi, że woda opadowa będzie spływać po powierzchni elementu, nie wnikając w niego – nie będzie więc powodować korozji biologicznej i powstawania grzybów.

 

Bejca czy lakierobejca?

Czy wiesz, czym różnią się od siebie bejca i lakierobejca. Pierwszy z tych preparatów pozostawia na drewnie powłokę zabezpieczającą przed czynnikami zewnętrznymi i barwiącą je na wybrany kolor. Nie zapewnia mu jednak połysku – dlatego też trzeba nałożyć na podłoże jeszcze jedną warstwę z lakieru. Lakierobejca stanowi niejako jej udoskonalenia, gdyż łączy w sobie właściwości bejcy i lakieru. Dzięki temu wystarczy pomalować drewnianą powierzchnię tylko jednym środkiem.


Zabezpieczanie drewna olejem

Na półce z preparatami do zabezpieczania drewna znajdziesz także olej. Jaki jest jego wpływ na malowane podłoże? Olej wnika głęboko w strukturę drewna, chroniąc ją skutecznie przed wnikaniem wilgoci. Poza tym nada mu także aksamitne wykończenie oraz piękny połysk,który podkreśli jego naturalne usłojenie. Uwaga! Wykańczając drewno olejem, miej na uwadze to, że preparat ten może spowodować jego przyciemnienie. Jeśli więc zależy Ci na tym, by materiał zachował swoją jasną barwę, sięgnij raczej po inny środek.

Chcesz pomalować farbą podłoże, które wykończyłeś olejem? Najpierw delikatnie zeszlifuj tłustą, świecącą powłokę przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego i zetrzyj powstały przy tym pył. Teraz powierzchnia jest gotowa do wchłonięcia kolorowej emalii!