Jagoda kamczacka – uprawa i odmiany

Jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny) to krzew liściasty, który dorasta do 1,5 a nawet 2 m. Posiada jagody o charakterystycznych podłużnym kształcie. Jest ceniona ze względu na swoje właściwości smakowe i prozdrowotne. Czy warto więc ją uprawiać amatorsko? Jakie ma wymagania i jakie odmiany warto wybrać? Odpowiedz na te pytania znajdziecie poniżej.

Zalety jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka jest źródłem niezwykle cennych, aktywnych substancji, które korzystnie wpływających na organizm człowieka. Posiada właściwości antyseptyczne, wzmacniające, wspomagające leczenie wielu chorób. Napar z suszonych kwiatów działając przeciwwirusowo oraz antybakteryjnie. Co szczególnie ważne, jagoda odtruwa organizm ze związków metali ciężkich. 

Owoce jagody kamczackiej idealnie sprawdzają się jako owoce deserowe i przetwórcze - na soki, dżemy, konfitury czy mrożonki. 

Uprawa i pielęgnacja jagody kamczackiej jest dość łatwa. Jagoda kamczacka nie ma zbyt dużych wymagań pod względem gleby czy klimatu. Jest to krzew w pełni mrozoodporny. Znosi spadki temperatur nawet do minus 45 st. C, a kwiaty nie marzną nawet w temperaturze - 8°C. Kwitnienie rozpoczyna się bardzo wcześnie, nawet w połowie marca. Krzew w początkowym okresie wzrostu nie wymaga przycinania, a jedynie usuwania uszkodzonych pędów. W pełnym okresie owocowania owocuje bardzo obficie, tak że z jednego krzewu możemy zebrać nawet 3-8 kg owoców.

Trudności w uprawie

Wadą krzewu jest z pewnością to, że owocuje bardzo słabo bez zapylenia krzyżowego. Musi posiadać sąsiedztwo innych odmian, aby zawiązała się odpowiednia liczba owoców. Konieczna jest więc wiedza, jakie odmiany wybrać. Ważna jest zasada, że wybieramy takie sąsiedztwo odmian, aby terminy kwitnienia nakładały się bądź były zbliżone do siebie. Pokrewieństwo musi być też jak najdalsze.

Odmiany

Na rynku dostępnych jest wiele odmian jagody kamczackiej, które różnią się miedzy sobą okresem owocowania czy wielkością owoców. Do nasadzeń należy wybrać co najmniej dwie odmiany, które będą się wzajemnie zapylały. Jedną z polecanych sadzonek jagody kamczackiej jest jagoda kamczacka Wojtek. Owoce mają podłużny kształt i są soczyste, mają też słodko-kwaśny smak. Jagoda kwitnie już w pierwszych trzech tygodniach kwietnia. Także już w pierwszych tygodniu czerwca można spodziewać się pierwszych owoców. Z kolei jagoda Boreal Blizzard to odmiana otrzymana w Kanadzie. Posiada owoce o gigantycznych rozmiarach. Jest również bardzo plenna. Odmiana Boreal Blizzard kwitnie w późniejszym terminie, niż odmiana Wojtek tj. w drugiej połowie kwietnia i w pierwszej połowie maja. Dojrzałe owoce można więc zebrać w pierwszej połowie lipca.Do amatorskiej uprawy poleca się również odmianę Honey Bee, również pochodzącą z Kanady. Krzew rośnie szybko i jest bardzo produktywny. Zyskuje też dużą większą wysokość od pozostałych odmian kanadyjskich. Różnica może sięgać nawet 0,5 metra wysokości. Kwitnie zaraz po odmianie Wojtek w drugim tytoniu kwietnia. Owocuje natomiast na przełomie 3 i 4 tygodnia czerwca. Przy Honey Bee nie jest wskazany zbiór mechaniczny co może znacznie utrudnić uprawę produktową. Przy uprawie amatorskiej nie stanowi to jednak problemu.