Jak sterylizować butelki i smoczki dla niemowlaka?


Higiena jest szczególnie ważna w pierwszych miesiącach życia, kiedy to niemowlę nie ma jeszcze dostatecznie rozwiniętego układu odpornościowego. Nie bez znaczenia jest więc mycie przyborów do karmienia, dlatego też młode mamy bardzo często zadają sobie pytanie, jak sterylizować butelki i smoczki dla niemowlaka. Istnieje kilka sposobów sterylizacji. Opiszę Wam krok po kroku jak to dobrze zrobić.

Sterylizacja a mycie butelek

Butelki i smoczki należy myć po każdym użyciu w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dostępne są również delikatniejsze środki do mycia, dedykowane niemowlętom. Do szorowania butelek należy używać przeznaczonej do tego celu szczotki do butelek. Smoczek, po umyciu z zewnątrz, wywracać powinno się na lewą stronę, aby dokładnie umyć go w środku.

Umycie butelki nie jest jednak jednoznaczne z jej sterylizacją. Podczas mycia pozbywamy się resztek jedzenia, ale nadal mogą pozostawać szkodliwe bakterie. Należy je usunąć w wysokiej temperaturze, bo tylko taka jest skuteczna. W przeciwnym razie maluszek może cierpieć na bule brzucha, biegunkę lub inne problemy zdrowotne. Sterylizacja polecana jest zarówno gdy maleństwo jest karmione mlekiem modyfikowanym, jak i mlekiem odciąganym z piersi mamy. Dotyczy to zarówno smoczków używanych do karmienia, jak i smoczków, które służą tylko uspokajaniu niemowlęcia.


Z czasem sterylizacja nie będzie konieczna. Maluszek potrzebuję czasu, aby wykształcić swoje mechanizmy obronne. Do kiedy więc należy sterylizować butelki i smoczki dla niemowlaka? Nie ma ściśle określonej granicy. Niektóre mamy przestają to robić wraz z prowadzeniem pierwszych stałych pokarmów, inne czekają do czasu, aż dziecko ukończy 6 miesięcy. Na pewno warto obserwować swoje dziecko. Jeśli ma tendencję do zapalenia jemy ustnej bądź też bólów brzucha czy biegunek, należy dłużej sterylizować akcesoria.

Jak sterylizować butelki i smoczki dla niemowlaka?

Istnieje kilka sposobów sterylizacji dziecięcych akcesoriów. Jednym z najtańszych sposobów jest sterylizacja wrzątkiem. Umytą butelkę i smoczek zalewamy wrzątkiem na kilka minut. Możemy też gotować akcesoria przez ok. 2 – 3 minuty. 

Jeśli tych butelek jest naprawdę sporo, idealnie sprawdzi się sterylizator. Na rynku jest bardzo duży wybór urządzeń tego typu. Warto jednak przemyśleć jego zakup, zwłaszcza że to dodatkowy wydatek. Sterylizacja jednej czy dwóch butelek może być zwyczajnie nieopłacalna. Możemy mieć jednak pewność, że butelki będą

Sterylizacja może odbywać się również specjalnego płynu lub tabletek do sterylizacji, na zasadzie sterylizacji wodnej. Sterylizacja odbywa się w roztworze przez kilka minut. 

To jaka metoda sprawdzi się u Was najlepiej zależy już tylko od Was. Wbrew pozorom sterylizacja nie jest trudna.