Kuba i Kanga Ursula Dubosarsky

Moje dzieci nie wyobrażają sobie pójść spać bez przeczytania choćby kilku stron bajki na dobranoc. To nasz rytuał, który powtarzamy każdego dnia. Nie jest to oczywiście możliwe bez wartościowych książek dla dzieci. Z pewnością Kuba i Kanga Ursuli Dubosarsky do nich należą. Książka pełna humoru i ciepła idealnie ukołysze każde dziecko do snu.

Główny bohater to Kuba, który mieszka z tatą na skraju buszu w Australii. Zazwyczaj, gdy ojciec malował swoje obrazy na wzgórzu, chłopiec bawił się z psem Bobim. Był przyzwyczajony do tego, że zostaje sam bez opieki dorosłych i nie czuł się z tego powodu samotny. Każdy dzień dla malca wydawał się taki sam i był pewien, że już nigdy nic ciekawego się nie wydarzy.  

Pewnego dnia ma miejsce coś, co na zawsze odmieni życie Kuby. Bohater będzie światkiem zabicia kangura przez kłusowników. Okaże się jednak, że w torbie kangurzycy będzie znajdował się mały kangurek - Kanga. Kuba uratuje maleństwo i jego świat przewróci się do góry nogami. Będzie musiał nauczyć się, jak opiekować się zwierzeniem. Co będzie od niego wymagało odpowiedzialności i dyscypliny. Przygarnięcie Kangi stanie się źródłem wielu ciekawych sytuacji.Może się wydawać, że Kuba i Kanga to kolejna książka o zwierzętach. Znajdujemy w niej jednak coś więcej, to powieść o przyjaźni, która zachwyca i zrusza. Uczy miłości do zwierząt i uszanowania przyrody i jej praw.


Książka jest bardzo starannie wydana przez wydawnictwo Znak. Ma mały format i twardą oprawę. W środku oprócz treści na czytelnika czekają również czarno-białe szpice postaci i wydarzeń. Dzięki temu publikacja jest ciekawsze dla młodego czytelnika. Wiemy dobrze, jak wygląda Kuba, a jak Kanga. Tylko brakuje postaci taty, jakby autorka celowo chciała podkreślić, że jest to powieść dla dzieci i młodzieży i dorośli schodzą tutaj na dalszy plan. Opowiadanie napisane jest przystępnym językiem i z pewnością zaciekawi każdego kilkulatka.