Jakie sprzęty sprawdzą się dobrze tylko przy myciu dużych okien, a jakie przy małych?


Brudne okna nie wyglądają zbyt dobrze. Niezależnie od ich wielkości powinniśmy je czyścić regularnie. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Do mycia szyb należy się odpowiednio przygotować. Bardzo istotne jest to jakich akcesoriów do czyszczenia użyjemy.


Ogólne zasady

Do mycia okien niezbędne będą: płyn, ścierka, ręcznik papierowy, ciepła woda i oczywiście ściągaczka do szyb. Warto wiedzieć, że czyszczenia nigdy nie zaczynamy od użycia płynu do szyb. Na początek warto wykorzystać mieszankę ciepłej wody i zwykłego płynu do naczyń. Tą mieszanką jesteśmy w stanie doczyścić tłuste zabrudzenia i przygotować okno do polerowania. Oczywiście po pierwszym etapie czyszczenia okno należy wytrzeć do sucha, zapobiega to tworzeniu się smug. Świetnym pomysłem jest także przetarcie szyb wodą połączoną z sokiem cytryny. Taki roztwór pomaga osiągnąć efekt lśniącego okna i oczywiście sprawia, że w domu unosi się przyjemny, świeży zapach.

Podczas mycia okien należy pamiętać także o tym, czego absolutnie robić niewolno. Pierwszą zasadą jest unikanie czyszczenia w słoneczne i gorące dni. W takich chwilach okna szybko się nagrzewają, a co za tym idzie płyn szybciej wysycha i na oknie mogą pojawić się brzydko wyglądające smugi. Podobnie należy unikać dużych mrozów. Szyby stają się wtedy bardzo delikatne i przypadkiem możemy je zniszczyć. Wiele osób rozpoczyna czyszczenie okien od przetarcia ich na sucho. To ogromny błąd. Drobinki kurzu mogą bowiem porysować powierzchnie szyby.

W zależności od wielkości

Mycie dużych okien wymaga od nas większego wysiłku. Cały proces mogą nam ułatwić odpowiednie akcesoria, jak na przykład myjka do mycia okien Leifheit. Najlepiej wybierać taką z drążkiem teleskopowym, który pozwoli nam dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc, bez konieczności wchodzenia na drabinkę lub stołek. Pamiętajmy także, by wybierać myjki szerokie, dzięki temu dużo szybciej uporamy się ze sprzątaniem. W przypadku małych okien wystarczy mniejsza i węższa myjka. Niezależnie od wielkości, tego typu akcesoria powinny być wyposażone w gumową ściągaczkę.