Mata edukacyjna dla dziecka – hit czy kit?


Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko rosło jak na drożdżach i rozwijało się w prawidłowy sposób. Producenci zabawek oraz akcesoriów dla najmłodszych doskonale zdają sobie z tego sprawę, oferując naprawdę pokaźny wybór sprzętu, który wspiera wychowywanie malca. Krzykiem mody ostatnich lat są maty edukacyjne dla dzieci. Dzisiaj przyjrzymy się temu, czy tego rodzaju gadżety zasługują na miano hitów!


Ile edukacji w macie edukacyjnej?

Podstawowym zadaniem mat edukacyjnych jest ułatwienie codziennego rozwoju bobasa. Co to właściwie oznacza? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż na rynku obecnych jest mnóstwo odmiennych typów mat, które różnią się między sobą pod wieloma różnymi aspektami.

W zależności od wieku smyka, tego, co preferuje i czego chcemy go nauczyć, możemy wybierać spośród mat, na których powierzchni przedstawiono litery, zwierzątka, wzory matematyczne lub innego rodzaju dowolne malunki.

O ile zagwarantowanie dziecku kontaktu z tego rodzaju intelektualnymi zagadkami to świetny pomysł, to problem stanowi fakt, że namalowany rysunek ciągle pozostaje ten sam. Dla młodszych dzieci z pewnością będzie on stanowił zagwozdkę na wiele dni, umożliwiając w najprostszej postaci poznawanie świata, natomiast starszakom może szybko się znudzić. Z tego powodu warto zastanowić się nad dobraniem odpowiedniej maty edukacyjnej do wieku dziecka w taki sposób, by stanowiła ona dla niego wyzwanie.

Stymulacja sensoryczna – czy mata robi to dobrze?

Młody człowiek potrzebuje odpowiedniej stymulacji. Dotyczy to takich zdolności jak koordynacja ruchowa czy świadomość własnego ciała, a także zmysłów: wzroku, słuchu, równowagi. Czy maty edukacyjne dla dzieci są w stanie ją zapewnić? I tak, i nie – to oczywiście zależy od konkretnego modelu i zastosowanych w nim rozwiązań.

Dla wielopłaszczyznowej stymulacji najlepsze wydają się maty wyposażone w pałąk, na którym zawiesić można najróżniejsze zabawki lub obiekty, które dziecko ma możliwość próbować chwytać. Aby móc wpływać na słuch, kocyk edukacyjny powinien być wyposażony w elementy wydające dźwięki, np. grzechotki czy obiekty wyposażone w głośnik.

Uwaga – przy wyborze maty edukacyjnej dla malucha należy zachować umiar, gdyż jak podają niektóre źródła, zbyt duża liczba bodźców może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Wybór zawsze powinien być podyktowany wiekiem dziecka oraz jego preferencjami. 

Mata edukacyjna dla dziecka jako zabawka

Nie da się ukryć, że rozbudowane maty edukacyjne na podłogę, zawierającej dużą liczbę interaktywnych elementów, mogą sprawiać fantastyczną frajdę dziecku, które jest ciekawe świata. Płaskie kocyki to natomiast znakomita baza do wspólnych zabaw, która zapewni ciekawe tło dla odbywających się na jej powierzchni przygód. 

Maty edukacyjne dla dzieci – werdykt

Kocyki edukacyjne dla najmłodszych mają wiele zalet, które wskazują, że posiadanie ich jest dobrym pomysłem i może pozytywnie odbić się na rozwoju smyka. Z całą pewnością można więc powiedzieć, że maty są hitem, który będzie na topie przez co najmniej kilka najbliższych lat!