Jaki materac wybrać dla dziecka?

jaki materac wybrać dla dziecka

Sen w życiu dziecka jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką potrzebuję ono obok jedzenia i miłości. Komfort snu jest bardzo istotny, nie dziwi fakt, że tak wielu rodziców zamiast kupować pierwszy lepszy produktu zastanawia się, jaki materac wybrać dla dziecka. Dziecko w pierwszych miesiącach będzie spędzało w łóżku nawet 12– 14 godzin dziennie, nie można iść na kompromis i kupować byle czego. Wybierzmy więc dobry materac dla dziecka. Czyli jaki?

Rodzaje materacy dla dzieci

Każdy producent materacy oferuje przynajmniej kilka rodzajów materacy. Różnią się one miedzy sobą wypełnieniem, twardością czy elastycznością. Nie sposób jest jednak wybrać dobrego materaca dla dziecka bez znajomości podstawowych rodzajów, zwłaszcza, gdy decydujemy się na zakup online, bez możliwości bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą. Z własnego doświadczenia wiem, że porada sprzedawcy w wielu przypadkach jest nieoceniona, ale niestety może być nieobiektywna i zależeć od różnych czynników, chociażby prowizji od sprzedaży. Pozostaje więc nam polegać na własnej wiedzy w tym temacie. 


Materac piankowy

Materace piankowe posiadają nieskomplikowaną budowę i są wykonane z pianki poliuretanowej. Piana wypełnia całą przestrzeń materaca, co zapobiega tworzeniu się w jego wnętrzu siedliska bakterii i drobnoustrojów. Tego typu materace są zaliczane do hipoalergicznych. Dobrze odprowadzają wilgotność, ze względu na swoją higroskopijność.
materac piankowy dla dziecka

Materac pianka – gryka – kokos

Ten rodzaj materaca składa się z kilku warstw, pianki, gryki oraz kokosa. Takie materace były modna jakieś 6 – 7 lat temu. Muszę przyznać, że sama wybrałam taki materac dla swojego dziecka i ogromnie żałuję. Miało być naturalnie, ale niestety nie było. Mimo, że skład materaca nawiązywał do składników obecnych w naturze, gryka czy kokos pryskiwane są bardzo często chemikaliami, aby nie zaległy się w nich robaki. Niestety w większości przypadków to nie pomagało. W sieci krąży dużo filmików i opowieści, jak z takich materacy wychodzą pasożyty. Poza tym warstwa kokosowa wykonywana ze skorupy orzecha kokosowego jest narażona na możliwość wystąpienia pleśni.


Materac termoelastyczny

Jeśli materac jest wykonany z pianki termoplastycznej zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury i określany jest mianem materaca termoelastycznego. Materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie ułożenie na całej powierzchni. Gdy nie korzysta się z materaca pianka powoli wraca do pierwotnego położenia. W porównaniu ze zwykłą pianką poliuretanową pianka wysokoleastyczna jest więc bardziej elastyczna, co znacznie podnosi komfort użytkowania i nie pozostaje bez wpływu na żywotności materaca.

materac termoelastyczny dla dziecka

Materac wysokoelastyczny

Materac wysokoplastyczny jest zbudowany z pianki typu HR (High-Resilience). Posiada podwyższonej twardości oraz sprężystości. Budowa oraz właściwości pianki wysokoelastycznej daje więcej punktów podparcia ciała niż w przypadku tradycyjnych materacy sprężynowych. 

Materac lateksowy

Materac lateksowy zbudowany jest z pianki powstającej z lateksu syntetycznego połączonego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Lateks zapewnia właściwe dopasowanie się do ciała oraz dobre punktowe podparcie kręgosłupa. Często takie materace są dodatkowo nawiercane, aby zapewnić optymalną wentylację. Mimo, że lateks jest antybakteryjny i higieniczny, to zdecydowanie nie poleciłabym go dla dziecka. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na alergię. Lateks może uczulić. Kupując taki materac dla niemowlaka nie jesteśmy w 100% pewni, że nasze dziecko nie ma na niego alergii. Może się okazać, że ma, a my wydamy kilkaset złotych, aby szukać przyczyny zmian skórnych, zanim dojdziemy do tego, że całą winę za chorobę naszego dziecka ponosi materac. Znam kilku rodziców, którzy przy AZS zmieniali proszki, pościel, weryfikowali dietę maluszka a zapomnieli o materacu, na którym śpi dziecko. Materac lateksowy to nie dobry materac dla dziecka, chyba, ze wiemy, że nie ma ono na niego alergii. 

Materac bonellowy

Inaczej materac sprężynowy, składa się że sprężyn. Ten rodzaj materaca charakteryzuje się dużą odpornością na przeciążenia. Niestraszne mu skakanie po łóżku i inne akrobacje. 

 

Materac kieszeniowy

Materace kieszeniowe zaliczane są do materaców sprężynowych. Jego budowa wygląda w ten sposób, że każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej osłonce, dzięki temu sprężyna pracuję bardzo dobrze, zapewniając właściwe dopasowanie. Decydując się na ten rodzaj materaca, musimy pamiętać, aby wybierać taki, który ma jak najwięcej sprężyn. 

Materac hybrydowy

Materace hybrydowe to dość nowa grupa materaców. To nic innego jak materace kieszeniowe wzbogacane dodatkowymi warstwami: warstwą z pianki wysokoelastycznej, pianki termoelastycznej czy lateksu. Materace hybrydowe są dość grube, ich wysokość może wynosić nawet 36 cm. Bardzo często są stosowane na samej podłoże bez stelaża, gdyż sprężyny pełnią funkcję podstawy materaca. 


Jaka twardość materaca dla dziecka?

Materace oprócz materiału i sposobu wykonania różnią się między sobą twardością. Pamiętajmy, że dziecko jest o wiele lżejsze od osoby dorosłej, dlatego należy inaczej postrzegać pojęcie twardości. Zarówno materace bardzo twarde, jak i bardzo miękkie mają swoich zwolenników i przeciwników. Materace twarde, bardzo często były wzbogacane warstwą kokosa. Nie jest to dobre rozwiązanie, ze względu na higieniczność. Z takiego Matera trudno pozbyć się nie przyjemnego zapachu (np. kiedy dziecko zasika materac) i mogą rozwijać się w nim robaki itp. stworzonka. Polecanym rozwiązaniem jest jednak materac miękki czy średniotwardy. Idealne są materace piankowe, elastyczne. Dziecko nie będzie miało ucisków, a materac będzie dopasowywał się idealnie do jego delikatnego ciałka.

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Na koniec podsumujmy nasze rozważania o materacach, z pewnością już kilka rodzajów udało się nam wykluczyć i wiemy, jakich materacy nie wybierać i jaki powinien być dobry materac dla dziecka:
- musi być odpowiednio elastyczny, aby nie uciskać delikatnego ciałka, ale jednocześnie zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa;
- musi być wygodny dla maluszka;
- łatwy w czyszczeniu;
- nie uczulać ;
- nie zawierać toksycznych substancji;
- być higieniczny nie przyciągał kurzu, roztoczy, nie pleśnieć itp. To jaki materac wybierzemy będzie zależne również od wieku dziecka. Kupimy inny materac dla noworodka, a inny materac dla dziecka w wieku przedszkolnym czy szkolnym. Dla maluszków poleca się więc materace termoelastczyne czy wysokoplastyczne, szczególnie gdy chodzi o noworodki i niemowlęta to pianka sprawdzi się idealnie. Zdecydowanie warto odrzucić materace, nazwijmy je starej generacji, gdzie oprócz pianki dodatkowe warstwy tworzył kokos czy gryka. Ja z dużą dozą rezerwy podchodziłabym również do materacy lateksowych, mimo, że producent zapewnia, że to naturalny i nieszkodliwy lateks, musimy wziąć poprawkę na alergię. Materac sprężynowy jest dobry, ale ze względu na swoją konstrukcję sprawdzi się u dzieci w wieku powyżej 6 lat, ale i w tym przypadku trzeba wziąć poprawkę na alergię. W sprężynach jest sporo wolnej przestrzeni, w której mogą zbierać się zanieczyszczenia i być doskonałym miejscem do rozwoju mikroorganizmów.