Jak zabezpieczyć materac przed zabrudzeniem? Ekspert radzi


Pokrowiec na materac często wydaje się niepotrzebnym wydatkiem. Nic bardziej mylnego. Już w momencie, kiedy decydujemy się na zakup nowego materaca, warto pomyśleć o tym, aby zabezpieczyć go przed zabrudzeniem. Dzięki czemu dłużej zachowa świeżość, a także pozwoli uniknąć sytuacji, które mogłyby narazić go na zniszczenie.

Zachęcamy do lektury teksty przygotowanego przez sklep Słodkie Sny z pościelą. 

Pokrowiec na materac - sposób na skuteczną ochronę przed zabrudzeniami

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę materaca będzie założenie pokrowca, który doskonale zabezpiecza przed zabrudzeniami, kurzem, a także pozwala zatrzymać pot. Jeżeli nie stosujemy żadnej ochrony na materac, to wszystkie zabrudzenia zaczynają bezpośrednio wnikać w materac lub nawet głębiej, czyli w piankę, która jest pod nim. O ile pokrowiec jesteśmy w stanie bez problemu ściągnąć z materaca i wyprać, to pianki już nie. Takie dodatkowe zabezpieczenia materaca to duże ułatwienie, które przekłada się na zdecydowanie wyższy komfort snu. 

Jaki pokrowiec na materac wybrać?

Jest kilka kryteriów, które należy brać pod uwagę przy wyborze pokrowca na materac. Oto najważniejsze z nich:

Materiał, z jakiego wykonany jest pokrowiec

Wybierając pokrowiec na materac, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest on wykonany. W sklepach znajdziemy pokrowce na materac bawełniane, które stanowią doskonałą ochronę przed plamami oraz gromadzeniem się kurzu, a także są całkowicie bezpieczne dla delikatnej i wrażliwej skórze. Ochraniacze bawełniane sprawdzą się zwłaszcza latem, kiedy to się bardziej pocimy. Uzyskamy idealnie dopełnienie całości, jeśli dokupimy komplet pościeli bawełnianej.

Jeżeli istnieje ryzyko, że materac zostanie zamoczony w czasie snu, najlepiej zakupić pokrowiec wodoodporny. Taki materac chroni nie tylko przed zabrudzeniem, ale i zachlapaniem.

Inną grupę stanowią pokrowce antyalergiczne, które chętnie wybierane są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Takie pokrowce są dedykowane osobom cierpiącym na alergie na roztocza kurzu domowego. Skutecznie zapobiegają rozwojowi roztoczy, pleśni, grzybów oraz mikroorganizmów. 

Sposób czyszczenia pokrowca

Kolejna informacja, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie pokrowca na materac, jest sposób jego czyszczenia. Zazwyczaj na metce umieszczone są zalecenia dotyczące prania i pielęgnacji takiego ochraniacza.

Funkcjonalność pokrowca

Jeżeli posiadamy duży materac, pewnie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak problematyczne może być ściąganie pokrowca. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Decydując się na zakup pokrowca na materac z zamkiem błyskawicznym, który jest wszyty dookoła materaca, możemy szybko ściągnąć i założyć materac. Takie rozwiązanie gwarantuje wygodę użytkowania. 

Rozmiar pokrowca

Rozmiar pokrowca należy dostosować do rozmiaru materaca. Pokrowce najczęściej produkowane są w najbardziej popularnych rozmiarach, czyli 80x200, 90x200, 100x120, 120x200, 140x200, 160x200, dzięki czemu nie powinno być problemów z jego dopasowaniem. 

Dla kogo pokrowiec na materac?

Materac w trakcie użytkowania narażony jest nie tylko na zabrudzenia, ale również na gromadzenie się kurzu. Ochraniacz na materac to znakomite rozwiązanie, które pozwoli zachować nasz materac w czystości. Jest on niezwykle ważnym elementem wyposażenia łóżka, zwłaszcza gdy mamy w domu małe dzieci, które jak wiadomo, nie zawsze są w stanie kontrolować potrzeby fizjologiczne podczas snu. W takim wypadku ochraniacz na materac jest absolutnie niezbędny. Jest on również wskazany dla kobiet w okresie połogu czy karmienia piersią, a także w przypadku osób starszych i chorych. 

Pokrowce na materace są dedykowane w zasadzie wszystkim osobom bez wyjątku - w końcu każdemu z nas może zdarzyć się przez uwagę rozlać coś w łóżku. Dzięki zastosowaniu ochraniacza płyn nie będzie w stanie przeniknąć i zabrudzić nam materaca. 

Na sklepie internetowym z pościelą slodkiesny.pl znajdziesz więcej porad na temat pościeli. Zachęcamy do lektury.