Rower – idealny prezent na komunię


Miesiące - maj, czerwiec to gorący okres komunijny. To prawdziwe wydarzenie nie tylko religijne, ale również organizacyjne dla młodego człowieka i jego rodziny. Do pierwszej Komunii Świętej przygotowania trwają miesiącami, nic więc dziwnego, że każdy chce ten dzień przeżyć w sposób wyjątkowy. 


Pierwsza Komunia Święta to uroczysta Msza Święta, ale także rodzinny obiad oraz prezenty komunia. Zaproszeniu goście bardzo często mają dylemat co kupić dziecku z okazji tego wydarzenia. Możliwości jest bardzo wiele. Niektórzy decydują się na zakup sprzętu elektronicznego tj. telefon, tablet czy laptop, inni natomiast stawiają na bardziej tradycyjne prezent jak, chociażby rower. Rower na prezent na komunię to świetny pomysł. Wbrew pozorom wybór idealnego roweru dla dziecka pierwszokomunijnego nie jest sprawą dość prostą. Na rynku mamy bardzo duży wybór modeli. Jak więc wybrać idealny rower na prezent?

Oczekiwania dziecka

Wybierając rower, musimy znać oczekiwania dziecka. Bo o to właśnie chodzi, aby sprawić dziecku radość. Trudno o, to gdy prezent jest nietrafiony. Warto więc szczerze porozmawiać z dzieckiem o jego preferencjach, jaki chce kolor czy rodzaj. Typy rowerów są przecież różne. Do wyboru są rowery górskie, miejskie a dla bardziej wybrednych pozostają rowery elektryczne. Niektórzy z góry zakładają, że dla chłopców idealny będzie rower górski, a dla dziewczynek miejski. Jest to z pewnością jakieś rozwiązanie. Ostateczną decyzję pozostawmy jednak dziecku czy jego rodzicom, którzy przecież znają marzenia swojego potomka.


Rodzaj roweru

Na rynku mamy do wyboru kilka różnych modeli rowerów. Najbardziej znane, tak jak wcześniej było to już napisane to rowery miejskie, górskie oraz bmx. Rowery miejskie, charakteryzują się dość szerokimi kierownicami i siodełkami. Osoba jadąca zajmuję pozycję dość wyprostowaną, przez co ten rower jest idealny do jazdy po utwardzonych drogach. W zależności od modelu może posiadać przerzutki w tylnej piaście. 

Rowery górskie jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do jazdy w bardziej wymagającym terenie, co wcale nie oznacza, że źle się będzie nimi jeździć po asfalcie. Po drodze też pojadą, jednak opony z wysokim bieżnikiem będą generowały wyższe opory toczenia. Pozycja rowerzysty jest również inna niż w rowerach miejskich, bardziej nachylona ku dołowi. Może to być mniej komfortowe dla niektórych osób. Siodełka są też węższe i twardsze, przypominające bardziej te sportowe. W rowerach górskich możemy się spodziewać przerzutek „zewnętrznych”, przednich amortyzatorów oraz hamulców tarczowych. 

Do wyboru jest również BMX. Można odnieść wrażenie, że jest on trochę zapomniany wśród kupujących. Rower tego typu idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci o niższym wzroście, ze względu na małe koła, małą ramę oraz lekki obrót.


Rozmiar roweru

Rower musimy dopasować do wieku oraz wzrostu dziecka. Niektórzy błędnie zakładają, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup roweru dla osoby dorosłej. Są to głównie modele o kołach o średnicy co najmniej 26’’. Niestety nie jest to dobry pomysł. Zbyt duży rower może tylko zniechęcić dziecko do jeżdżenia nim. Będzie on nie tylko nie wygodny, ale przede wszystkim niebezpieczny. Przy wyborze roweru na komunię najpierw skupimy się na rozmiarze koła. Najbardziej popularne wielkości to 24'' i 26''. Oczywiście im większy rozmiar, tym większa rama, co skutkuje większym prze-krokiem. Niższe osoby przy zbyt dużej ramie mogą mieć utrudnione wsiadanie oraz zsiadanie z roweru, co nie jest zbyt komfortowe. Wzrost będzie więc odgrywał istotną rolę w wyborze roweru.

Wyjątek stanowi sytuacji, gdy dziecka jest nadzwyczaj wysokiego wzrostu. Wówczas można rozważyć kwestię zakupu normalnego roweru dla osoby dorosłej. Jeśli dziecko ma wzrost poniżej 120 cm, sprzedawcy zalecają wybranie roweru z kołami 20’’. Rowery o takich kołach charakteryzują się najczęściej ramą 11-13 cali. Dobrym zakupem będzie rower z kołami 24’’ przy wzroście w granicach 120 – 145 cm wzrostu. Można tutaj posiłkować się testem umiejętności. Jeśli wiemy, że dziecko na granicy wzrostu dobrze radzi sobie z jazdą na większym modelu, możemy bez problemu wybrać większe koła.

Wyposażenie roweru to temat rzeka, dlatego osoba, która kompletnie się nie zna na rowerach i nie wie na co zwrócić uwagę podczas zakupu, zawsze może zwrócić się o pomoc do profesjonalnego sklepu rowerowego . Sprzedawca na podstawie płci, wzrostu dziecka oraz umiejętności jazdy na rowerze wskaże idealne modele do wyboru. Oczywiście taką poradę można uzyskać również, kontaktując się z obsługą sklepu internetowego. Warto korzystać z tej opcji, w sytuacji dużych wątpliwości.