Pranie ręczników - dlaczego jest tak ważne?Dbanie o idealną czystość tkanin, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, to sposób na uniknięcie ryzyka pojawienia się u nas podrażnień czy reakcji alergicznych. Powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, jaki pierzemy nasze ubrania – równie ważne są ręczniki. Jak je prać, aby nasza skóra była bezpieczna, a ręczniki dłużej nadawały się do użytku? 

Dlaczego pranie ręczników jest tak ważne?

Materiały, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, mogą powodować u nas podrażnienia, a nawet objawy alergii. Szczególnie narażeni są tutaj alergicy, a także posiadacze wrażliwej skóry czy dzieci, które znacznie gorzej reagują. Na ręcznikach gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, między innymi bakterie i grzyby. Jest to spowodowane specyficznym warunkom, w jakich znajdują się ręczniki – łazienka, jeśli nie ma w niej dobrej cyrkulacji powietrza, może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów. Nie zapominajmy również o zanieczyszczeniach przyniesionych na ręcznikach z siłowni, basenu bądź plaży. Jeśli nie wypierzemy ich od razu, w wilgotnym materiale mogą rozwija się kolejne drobnoustroje. Roztocza kurzu domowego także mogą gromadzić się w ręcznikach – znajdują na nich pożywienie, czyli złuszczony ludzki naskórek. Niewłaściwe pranie ręczników naraża nas zatem na działanie alergenów i innych zanieczyszczeń. 

Jak prać ręczniki?

Zatem jak prać ręczniki, aby były one idealnie czyste i wolne od wszelkich drobnoustrojów? W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na częstotliwość i regularność prania. Powinniśmy je wykonywać co około 3-5 dni. W czasie choroby ręczniki należy wymieniać nawet codziennie. Przed praniem zadbajmy o to, by ręczniki były suche. W przeciwnym razie materiał zacznie pleśnieć. Segregujemy je kolorystycznie – najlepiej prać ręczniki osobno, a jeśli to niemożliwe, unikajmy łączenia ich z haczącymi elementami, które mogą powyciągać nitki z ręcznika. Najlepiej, jeśli wypełnisz bęben tylko do połowy – pozwoli to na dokładne wypłukanie się środka piorącego. Optymalna temperatura to 30-40 stopni Celsjusza. W ten sposób zadbamy o trwałość ręczników. 

Jakich środków używać do prania ręczników?

Nie bez różnicy jest to, z jakiego środka piorącego skorzystamy do prania ręczników. To istotne, aby miał on hipoalergiczny skład. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko pojawienia się u nas reakcji alergicznej na którąś z intensywnych substancji, na jakich bazują zwykłe środki piorące. W przypadku niedokładnego wypłukania nasza skóra pozostanie bezpieczna i wolna od podrażnień. Hipoalergiczność to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest również działanie dezynfekujące środka piorącego. Standardowe produkty do prania zapewniają jedynie dezynfekcję termiczną, czyli opartą na działaniu bardzo wysokich temperatur, nawet 90 stopni Celsjusza. W ten sposób naruszamy strukturę włókien ręcznika i przyspieszamy proces jego niszczenia. Specjalne środki deo dezynfekcji zaś opierają się na intensywnych składnikach – w przypadku, gdy nie będą całkowicie wypłukane z materiału, mogą podrażniać skórę.

Środki dezynfekujące do prania Mr. ZIGGI

Alternatywą dla obydwu opcji są innowacyjne środki piorąco-dezynfekujące Mr. ZIGGI. Opierają się na hipoalergicznym składzie i wykazują skuteczne działanie dezynfekujące, poparta badaniami i certyfikatami. Pozwala na dokładne oczyszczenie ręczników z bakterii, grzybów, roztoczy i innych zanieczyszczeń już w 40 stopniach Celsjusza, czyli nawet podczas zwykłego prania! Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze, a także zyskujemy gwarancję czystych i bezpiecznych dla skóry ręczników. 

Pranie ręczników – podsumowanie

Najważniejsza w praniu ręczników jest regularność – to dzięki niej możemy być pewni, że są one dokładnie oczyszczone i nie spowodują żadnych podrażnień skóry. Niezwykle istotny jest też środek piorący, na który postawimy. Dzięki takiemu o hipoalergicznym składzie i działaniu dezynfekującym zyskamy gwarancję tego, że wyjęte z pralki ręczniki są czyste i bezpieczne nawet dla alergika czy dziecka.