W którym tygodniu widać płeć dziecka?

Każda mama będąca w ciąży zastanawia się nad płcią swojego jeszcze nienarodzonego dziecka, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczyna. Dawnej trudniej było to poznać. Kobiety opierały się na własnym przeczuciu czy interpretacji swojego samopoczucia. Nawet pewne zachcianki żywieniowe były interpretowane jako znak, że urodzi się dziecko o danej płci. Dziś dzięki badaniu USG możemy poznać nie tylko czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka, ale również zobaczyć jak maluszek się porusza i jak wygląda. Sprawdźmy, w którym tygodniu widać płeć dziecka.

USG jako najlepsza metoda diagnostyki obrazowej 

USG, czyli ultrasonografia jest badaniem obrazowym, które pozwala zobaczyć wielkość oraz kształt płodu. To podstawowe badanie odgrywa ważną rolę w opiece prenatalnej, wykonuje się je w celach diagnostycznych w okresie ciąży i połogu, między innymi po to, aby ocenić rozwój maluszka. O tym, jak rozwija się płód w poszczególnych tygodniach ciąży, możecie przeczytać na stronie: https://allegro.pl/strefa/ciazy

Podczas badania USG uzyskujemy zdjęcia, które powstają za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Fale emitowane są przez przetwornik umieszczony przy podbrzuszu przyszłej mamy. Przenikają przez macicę, dostarczając informacji, które zostają gromadzone i przekazywane do monitora w formie gotowego zdjęcia. Za pomocą USG lekarz prowadzący może ocenić czynność serca, wiek, rozmiar oraz tempo wzrostu maluszka. Dzięki dużej dokładności jest w stanie wychwycić również wszelkie deformacje płodu. Badanie jest bezpieczne, a co najważniejsze nieinwazyjne. Aby określić płeć dziecka, lekarz musi sprawdzić, czy płód ma wargi sromowe, czy też penisa i mosznę. Jest to o tyle trudne, że osoba wykonująca badania nie zawsze ma możliwość dobrze przyjrzeć się narządom płciowym maluszka. Może być to niemożliwe ze względu jego ułożenie wewnątrz macicy. Wówczas określenie płci może być nie do końca wiarygodne. Na wszelki wypadek warto więc sprawdzić płeć również w innym tygodniu.


Najlepszy tydzień ciąży na określenie płci dziecka 

Wielu rodzicom bardzo zależy, aby mieć 100% pewności, czy jeszcze nienarodzone dziecko jest chłopcem, czy dziewczynką. Spotyka się jednak pomyłki w badaniu płci dziecka metodą USG, zwłaszcza gdy determinację płci płodu podjęto zbyt wcześnie. Dużo zależy od doświadczenia osoby wykonującej badanie. Według wytycznych nie zaleca się określania płci przed 12 tygodniem ze względu na niską skuteczność. Dziecko nie będzie wystarczająco rozwinięte, aby to określić. 

W wielu przypadkach trafne określenie płci możliwe jest już w 16 tygodniu. Sprawdź rozwój dziecka w 16 tygodniu ciąży.

Musimy jednak pamiętać, że po 20 tygodniu skuteczność jest bliska 90%. Wtedy to wykonuje się kompleksowe badanie połówkowe. Oceniana jest anatomia, czyli budowa ciała dziecka — od czubka głowy aż do jego małego palca u stopy. Badane są narządy wewnętrzne oraz określane markery wad genetycznych. Według wielu ekspertów to najlepszy czas, aby rozróżnić płeć dziecka. Należy pamiętać, że w trakcie USG lekarz nie ma obowiązku powiadomić przyszłej mamy o płci dziecka – należy go po prostu o to spytać przed lub w trakcie badania. 

 

#materiałsponsorowany