Jakie rośliny warto posadzić na tarasie?

 

Taras to wspaniałe miejsce do wypoczynku na dworze. Od kwietnia do października możemy cieszyć się słońcem, zielenią i świeżym powietrzem. Aby taras spełniał swoje funkcje, był przytulny i pełen zieleni, musimy go odpowiednio urządzić. Dobrze dobrane meble i akcesoria oraz przede wszystkim różnorodne rośliny, działające korzystnie na nasze samopoczucie, decydują o jakości i komforcie użytkowania naszego tarasu.

Najpopularniejsze kwiaty na tarasie

Na tarasie oczywiście nie może zabraknąć kwiatów. Cieszą one oczy barwnymi kolorami oraz subtelnym zapachem. Przy wyborze kwiatów warto wziąć pod uwagę warunki, jakie panują na naszym tarasie - ilość światła i słońca. Najbardziej popularnymi kwiatami na tarasy i balkony są pelargonie. Szczególnie nadają się one do uprawy w miejscach słonecznych i ciepłych. Pelargonie nie mają dużych wymagań, należy jedynie pamiętać o odpowiednim podlewaniu i systematycznym nawożeniu. Wtedy będą pięknie kwitnąć, a ilość kolorów kwiatów jest bardzo duża. Samych odmian pelargonii jest również wiele. Odmiany o zwisających pędach warto powiesić np. na barierkach tarasu w donicach ogrodowych. Do dużych donic ogrodowych świetnie nadają się również surfinie. One także występują w różnorodnych kolorach, a ich wymagania co do uprawy są jeszcze mniejsze. Surfinie, podobnie jak pelargonie, kwitną do późnej jesieni, aż do przymrozków. Popularnymi roślinami pięknie zdobiącymi zacienione tarasy są begonie. Mogą się one poszczycić się nie tylko pięknymi kwiatami, ale także ozdobnymi liśćmi.

Krzewy i drzewka w donicach

Na większych tarasach z powodzeniem możemy posadzić także krzewy, a nawet niektóre drzewa. Oczywiście te rośliny musimy posadzić w odpowiednio dobranych nowoczesnych donicach ogrodowych. Duży wybór donic ogrodowych ceramicznych, kamionkowych i innych można znaleźć w sklepie internetowym Donium (link). Drzewka i krzewy doniczkowe powinny charakteryzować się powolnym wzrostem, aby nie przerosnąć donic. Idealnymi drzewami będą te o pokroju karłowatym lub szczepione na pniu. Wartym wymienienia gatunkiem jest wierzba całolistna. To niskie drzewko wyróżnia się nakrapianymi listkami oraz brązowo-czerwonymi zwisającymi pędami. Wśród krzewów, które upiększą nasz taras, nieodmiennie królują róże, w tym te szczepione na pniu. Róże umilają nam odpoczynek na tarasie nie tylko kolorowymi kwiatami, ale też pięknym, charakterystycznym zapachem.

Praktyczne iglaki na tarasie

Zaletą iglaków na tarasie lub balkonie jest ich długowieczność oraz ładny zielony wygląd przez cały rok. Podobnie jak drzewka i krzewy, także iglaki są roślinami wieloletnimi. Do uprawy w nasłonecznionych miejscach poleca się różne odmiany tui karłowatych, jałowce, modrzewie, sosny karłowate. Na tarasach usytuowanych od strony północnej pięknie będą rosły np. cisy lub mikrobioty syberyjskie. Iglaki wspaniale nadają się do odgrodzenia się od sąsiadów lub utworzenia na tarasie różnych stref wypoczynku. Latem stanowią piękne zielone tło dla kwitnących kwiatów. Warto pamiętać, że pojemniki na drzewa, krzewy i iglaki pozostawiamy na tarasach przez cały rok. Dlatego donice ogrodowe muszą być trwałe i przystosowane do zimowania na dworze. Do sadzenia zimozielonych roślin możemy wybrać donice ogrodowe ceramiczne np. z terakoty lub kamionki.

Jak widać, jest wiele możliwości zazielenienia naszego tarasu. Kwiaty balkonowe możemy wybierać co sezon i tworzyć z nich co roku inne kompozycje. Są one łatwe w uprawie nawet dla początkujących ogrodników. Z kolei drzewka i iglaki zapewniają nam piękną zieleń i intymność przez cały rok.