Jaki stół do jadalni rozkładany?


Wspólne spożywanie posiłków wszystkich domowników czy to w kuchni, salonie czy specjalnie wydzielonej jadalni, sprzyja budowaniu wzajemnych więzi i relacji. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiedniej wielkości wygodnego stołu do jadalni. Ten z pozoru prosty mebel pełni istotną funkcję w każdym domu. Pozwoli nie tylko na spokojne zjedzenie niedzielnego obiady czy śniadania, ale również sprawdzi się idealnie podczas wizyty gości. Zobaczmy, jaki stół do jadalni rozkładany będzie najlepszy. 
 

Dlaczego warto kupić rozkładany stół do jadalni?

Idealny stół do jadalni musi zapewnić odpowiedni komfort wszystkim osobom, które będą korzystały ze stołu. Przyjmuje się, że najlepiej jest, gdy każda z siedzących osób ma przestrzeń wielkości 60 x 40 cm. Takie parametry pozwolą na swobodne ustawienie talerzy, sztućców czy szklanek. Nie będzie również krępować ruchów podczas spożywania posiłków.

Istotne jest też, aby mebel nie zajmował zbyt dużo miejsca. Dużo jednak zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy. Mebel powinien być wprost proporcjonalny do wielkości jadalni. Gdy jest mała, oczywiste jest, że nie kupimy dużego stołu, który zaburzy całą aranżację wnętrza. Zbyt mały stół będzie z kolei niepraktyczny i będzie wyglądał mało efektownie. Jeśli mamy problem z dopasowaniem rozmiaru warto zamówić stół drewniany na wymiar.

Świetnym rozwiązaniem, które pozwoli na osiągnięcie swoistego kompromisu, będzie zakup stołu rozkładanego. Na co dzień mebel nie będzie zajmował dużo miejsca, natomiast w razie potrzeby w każdej chwili będziemy mogli go rozłożyć, dopasowując do naszych potrzeb. Po przyjęciu wystarczy mebel złożyć z powrotem i znów ustawić w wybranym miejscu. Zgrabny stół drewniany rozkładany z pewnością nie będzie zwracał na siebie uwagi i zajmował zbyt dużo przestrzeni.

 

Rodzaje stołów rozkładanych

Producenci oferują różne modele stołów rozkładanych i tak możemy wyróżnić: 

  • stół rozkładany z wkładką środkową
Najbardziej wszystkim znany jest system wkładki środkowej. To bardzo charakterystyczny sposób rozkładania stołu, gdzie wkładki wydłużające stół są zawsze schowane w stole, a prowadnice w sposób harmonijny pozwalają na poszerzenie blatu. Metoda ta idealnie sprawdza się już od wielu, wielu lat, dzięki ponadczasowym rozwiązaniom. 
  • stół rozkładany z dostawką
System dostawek, jak sama nazwa sugeruje, umożliwia wydłużenie stołu poprzez dołożenie do niego dodatkowych blatów. Specjalny system blend zawarty w komplecie maskuje otwory technologiczne do mocowania dostawek, dzięki temu stół wygląda bardzo estetycznie. System pozwala na powiększenie mebla bez uszczerbku jego designu. Poleca się to rozwiązanie dla osób ceniących prostotę. 
  • stół rozkładany z wkładką frontową
System wkładki frontowej pozwala na dowolne przedłużenie stołu bez naruszenia struktury blatu. Mając na stole ustawione przedmioty, nie musimy ich specjalnie przestawiać, aby powiększyć długość mebla. Wkładki są umieszczone zawsze w stole, dzięki temu mamy ułatwione ich przechowywanie. Wzór blatu jest taki sam jak na wkładce przez co, rozłożenie jest niemalże niewidoczne. 
 

Materiał wykonania 

Nie bez znaczenia jest również surowieć z jakiego rozstał wykonany stół. Nie od dziś wiadomo, że stoły z drewna litego są najlepsze. Charakterystyczny wygląd słojów każdego drzewa, pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu stołu. Każdy stół drewniany będzie inny, gdyż nie ma dwóch identycznych drzew o takich samych słojach. Co czyni mebel jedynym w swoim rodzaju. Stoły drewniane rozkładane od zawsze były symbolem trwałości, solidności oraz ponadczasowej elegancji. Polecane są takie gatunki drewna jak dąb, jesion czy buk.