Rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim otworzysz gabinet dietetyczny

Marzy Ci się własny gabinet dietetyczny? Poniżej znajdziesz informacje, które musisz znać, zaczynając przygodę w tym biznesie oraz wskazówki, jak założyć gabinet dietetyczny i jak na nim zarabiać.

Kto może pracować jako dietetyk?

Otwierając własny gabinet dietetyczny, masz dwie możliwości: albo sam(a) jesteś dietetykiem albo musisz zatrudnić dietetyka lub dietetyczkę.

Dietetyk to osoba z odpowiednim wykształceniem kierunkowym. Dietetykiem nie można zostać po weekendowym kursie, trzeba skończyć studia. Taka praca to odpowiedzialność za zdrowie pacjentów.

Osoby, które zajmują się dietetyką, często specjalizują się w jakieś konkretnej dziedzinie odżywiania (np.: dietetyce klinicznej, sportowej, dziecięcej, psychodietetyce).

Kto chodzi do dietetyka?

Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek działalność gospodarczą, musisz poznać swoich klientów. Najwięcej pacjentów gabinetów dietetycznych to osoby z nadwagą, które chcą schudnąć. Do dietetyków przychodzą też ludzie z przewlekłymi chorobami, np.: zaburzeniami hormonalnymi, cukrzycą czy osteoporozą. Z usług dietetycznych chętnie korzystają także sportowcy i osoby aktywne fizycznie.

Dobra lokalizacja sekretem sukcesu

Czy wiesz, że zapotrzebowanie na usługi dietetyczne rośnie szczególnie w małych i średnich miastach?

Pamiętaj o odpowiedniej lokalizacji swojego gabinetu. Najlepiej, jeśli lokal znajduje się na parterze. Wybierz lokalizację w centrum miasta: w na rynku, na głównej ulicy, w pasażu handlowym, który odwiedza wiele osób. Do takiego miejsca łatwo trafić. Twój gabinet powinien być widoczny z ulicy. Gabinet urządź wygodnie i schludnie, wyposaż go w nowoczesny sprzęt: ciśnieniomierz, wagę, analizator składu ciała. Stwórz przestrzeń, w której pacjent będzie się czuł komfortowo i bezpiecznie!

Zadowolony pacjent to najlepsza reklama gabinetu dietetycznego

Sama wiedza z zakresu żywienia nie wystarczy, żeby być dobrym dietetykiem. Ta praca wymaga także dobrych umiejętności interpersonalnych. Dietetyk musi być komunikatywny i empatyczny, powinien potrafić uważnie słuchać.

Otwieranie własnego gabinetu dietetycznego, co musisz wiedzieć?

Niestety nie wystarczy być dobrym dietetykiem, żeby poradzić sobie na rynku. Trzeba też znać się na biznesie, mieć wiedzę z zakresu zarządzania, księgowości i marketingu.

Co przyda Ci się w prowadzeniu własnego gabinetu dietetycznego?

  • Przedsiębiorczość,
  • reklama, także w Internecie;
  • samodyscyplina;
  • wiedza;
  • własne doświadczenie lub wsparcie doświadczeniem innych;
  • księgowość jeśli nie masz doświadczenia lub kwalifikacji, lepiej skorzystaj z usług księgowej.

Dołącz do Projektu Zdrowie!

Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu biznesu, najlepszym rozwiązaniem będzie franczyza. W ramach licencji franczyzowej poznasz know-how prowadzenia gabinetu dietetycznego, dostaniesz wsparcie merytoryczne i marketingowe.
Dołącz do sieci gabinetów dietetycznych Projekt Zdrowie, a uzyskasz między innymi pomoc marketingową, udział w bezpłatnych szkoleniach dostęp do nowoczesnych narzędzi pracy i wyłączność terytorialną w swoim mieście.