Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu?


Ślimaki w ogrodzie są w stanie wyrządzić wiele szkód. Wyniszczają rośliny, gdyż żywią się ich liśćmi oraz korzeniami. Największym zagrożeniem dla ogrodników są w szczególności ślimaki nagie, czyli te niemające muszli. Ich licznemu występowaniu sprzyja zwłaszcza wilgotna pogoda.

Rośliny odstraszające ślimaki, które warto posadzić w ogrodzie

Ślimaki to zwierzęta wszystkożerne, aczkolwiek pewnych roślin unikają. Nie przepadają one za takimi gatunkami jak: ciemierniki, cząber, bylica piołun, cebula, gorczyca, czosnek, macierzanka, krwawnik, gorczyca, mydlnica lekarska, majeranek, orlica pospolita, nachyłek, rumianek, szałwia, tymianek, przywrotnik, orlica pospolita. Chcąc uniknąć inwazji tych szkodników, nie należy natomiast sadzić roślin ich wabiących, takich jak np.: astry, aksamitki, dalie, funkie, cynie, nasturcje, rudbekie, lilie. Ślimaki często spotkać można także na truskawkach, poziomkach, malinach, kapiście, sałacie, marchwi czy burakach. Należy pamiętać, o tym, aby zawsze zbierać dojrzałe owoce, które spadły z drzew. Ślimaki stanowią przysmak jeży, żab, jaszczurek, kretów, jaszczurek czy pewnych chrząszczy. Aby przeciwdziałać szkodnikom, należy przede wszystkim zadbać o porządek w ogrodzie.
 


Kawa, soda i sól przeciwko ślimakom

Dobrym sposobem na pozbycie się ślimaków jest kawa. Wystarczy rozsypać fusy po kawie wokół roślin, odstraszy to szkodniki, gdyż nie lubią one jej zapachu. Oprócz tego kofeina w niej zawarta działa na nie toksycznie. Ślimaki odstrasza także silny zapach cynamonu, który warto stosować profilaktycznie. Kolejnym sposobem jest wszechstronna soda oczyszczona, która jest dla nich barierą. Nie cierpią one również miedzi, aczkolwiek soda jest o wiele tańszą propozycją. Ze ślimakami można również skutecznie walczyć przy użyciu soli, jest to jednak rozwiązanie dosyć uciążliwe i czasochłonne, gdyż solą należy pokryć każdego napotkanego szkodnika.

Pułapki na szkodniki

Pomocą dla ogrodników w celu pozbycia się ataku ślimaków są także pułapki mechaniczne. Wokół rabatki należy wysypać ok. 20-centymetrowy pas ze zmieszanego piasku oraz popiołu. Do stworzenia przeszkody można użyć również ostrego żwiru czy też plewu jęczmiennego. Będzie to bariera dla szkodnika, której nie da rady on pokonać. Dobrze jednak przez jej zrobieniem upewnić się, czy na grządkach nie ma już ślimaków. Można także starać się wyłapać uciążliwe zwierzęta, zwabiając je pokrojonymi owocami i warzywami. Wtedy można je przenieść w miejsce oddalone od ogrodu. Ślimaki można także zwabić zapachem piwa. Pojemnik należy wkopać w ziemię, po czym nalać do niego trochę piwa, a zwabione zapachem zwierzęta wpadną w tak przygotowaną pułapkę.

Środki chemiczne do zwalczania ślimaków w ogrodzie

Ślimaki można oczywiście zwalczać poprzez zastosowanie środków chemicznych. Jednakże przed sięgnięciem po taki produkt, warto wypróbować wszystkie możliwe naturalne sposoby na pozbycie się szkodników. Pomimo tego, że środki chemiczne są niezwykle skuteczne, to jednak należy pamiętać, że mogą one źle wpływać na całe środowisko, w tym zdrowie ludzi, zwierząt czy roślin. Zazwyczaj w sprzedaży są środki na ślimaki w formie proszków czy płynów. Spory wybór środków na ślimaki, jak i inne szkodniki można znaleźć na stronie https://sklepdlaogrodu.pl/. Przy wyborze danego produktu, dobrze jest zwrócić uwagę na jego stopień toksyczności. Najlepiej sięgnąć po taki oznaczony numerem V, co oznacza niską szkodliwość. Jeśli nie przyniosą one pożądanych efektów, może wtedy sięgnąć po silniejsze specyfiki.