Farba do drewna, bejca czy olej – co wybrać do odnowienia tarasu?


W życiu każdego właściciela domu z tarasem przychodzi moment, w którym musi odnowić drewnianą powierzchnię. Wtedy pojawia się pytanie o to, jaki produkt wybrać. Tym bardziej, że na rynku obecnych jest wiele różnorodnych produktów. Farba do drewna to pierwsze, co przychodzi na myśl w takiej sytuacji, ale warto poznać też olej i bejcę – dwa inne, także skuteczne produkty do odnawiania i zabezpieczania powierzchni poza domem. 

Podsumowanie:

  • Drewno może zachwycać swoim wyglądem i funkcjonalnością przez lata, ale by tak było, trzeba o nie dbać – regularnie zabezpieczać i odświeżać. Dotyczy to również drewnianych tarasów.
  • Farba do drewna, choć najpopularniejsza, jest jednym z kilku produktów, z którymi możesz zabezpieczyć i odnowić swój drewniany taras.
  • Farba do drewna, bejca i olej – każdy z tych produktów ma odrobinę inne działanie i właściwości. Warto je poznać zanim sięgniesz po wałek lub pędzel.

Drewno jest pięknym materiałem o niesłabnącej popularności. Lubimy je za ciepły kolor i naturalny wygląd oraz za trwałość, dzięki której drewniane powierzchnie mogą służyć przez długie lata. Nie bez znaczenia jest też to, że drewno wygląda dobrze w każdej aranżacji, a w drewniane meble i wykończenie można inwestować, mając gwarancję wnętrzarskiego sukcesu.

Aby jednak drewno spełniało wszystkie z tych ról, musi być zadbane i zabezpieczone. A zwłaszcza to, znajdujące się poza domem narażone jest na kontakt z niszczącymi je czynnikami: wilgocią, promieniami słońca, wiatrem. Kiedy wilgoci za dużo, a wiatru za mało, często pojawia się też pleśń i grzyb. Dlatego tak ważne jest, by regularnie impregnować i odnawiać drewnianą powierzchnię. Dotyczy to także tarasów.

Przyszedł moment na taki zabieg, a Ty nie do końca wiesz, który produkt wybrać – farbę do drewna, olej czy bejcę? Przychodzimy z pomocą! Przyjrzyjmy się każdemu z nich, by wskazać wyraźne różnice oraz wady i zalety.

Farba do drewna – ochrona i dekoracja w jednym

Farba do drewna łączy w sobie funkcję ochronną i dekoracyjną. Z nią możesz odmienić kolor drewna lub skutecznie zakryć słoje, które z jakiegoś powodu nie wyglądają zbyt ładnie. To rozwiązanie dla wszystkich wieloletnich tarasów, które zdarzyło się zaniedbać oraz tarasu, który chcesz zaaranżować zupełnie od nowa. Farba do drewna całkowicie pokrywa powierzchnię, w ten sposób zabezpieczając ją przed wnikaniem wilgoci oraz kontaktem z potencjalnymi czynnikami niszczącymi. Dostępna jest w tak wielu – zarówno delikatnych, jak i intensywnych – kolorach, że z łatwością można znaleźć ten wymarzony.

Farby do drewna różnią się między sobą stopniem krycia i przeznaczeniem (dostępne są farby do drewna zewnętrzne i wewnętrzne). Dzieli się je na kilka podstawowych rodzajów, przy czym akrylowe są najpopularniejsze, bo zapewniają dobre krycie, dostępne są w wielu kolorach i efektach – od matowych po satynowe i nadają się do różnych drewnianych elementów, nie tylko tarasu, ale też ram okiennych czy mebli.

Bejca do drewna – zmienia kolor, wnikając głęboko w strukturę drewna

To, co odróżnia bejcę od farby do drewna, to sposób działania. Bejca nie pokrywa zewnętrznej warstwy materiału, a wnika w niego głęboko. To daje efekt koloryzacji z jednoczesnym zachowaniem widoczności słojów. Bardzo ważna informacja – bejca nie pełni funkcji ochronnej, a wyłącznie dekoracyjną. Poprawia wygląd, bo wyrównuje kolor drewna i pogłębia go, dodając mu subtelnego blasku. Jeśli jednak oczekujesz, że drewno zyska także dodatkową ochronę, musisz poza bejcą zastosować inny produkt: lakier, wosk lub... olej.

Czy wiesz, że...?
Bejcę możesz wykorzystać także do odnowienia betonowych powierzchni – na przykład kostki brukowej lub płyt.

Olej do drewna – chroni i zabezpiecza, od środka i na zewnątrz

W kwestii ochrony drewnianego tarasu, olej nie ma sobie równych. Dociera bowiem zarówno do głębokich struktur drewna, jak i otula jego zewnętrzną część, chroniąc materiał przed szkodliwym działaniem wszystkich możliwych czynników atmosferycznych. W ten sposób przedłuża jego żywotność. A poza tym nadaje powierzchni naturalny, piękny wygląd – drewno na wyczuwalną pod palcami strukturę, a jednocześnie pozostaje przyjemnie gładkie. Słoje są widoczne, tak samo, jak ciepły kolor, za który tak lubimy ten surowiec.

Przygotowujesz się do odświeżenia drewnianego tarasu? Do wyboru masz farby do drewna, oleje i bejce. Każdy produkt spełnia inne funkcje lub podobne, ale w inny sposób, dlatego najpierw ustal, na jakim efekcie Ci zależy i zgodnie z tym sięgaj po konkretne produkty.