Ubranka dla niemowlaka - co się przyda, a co będzie zbędne?

Dlatego lepiej jest stawiać na jakość, a nie na ilość, kiedy kupujemy ubranka dla niemowlaka? Co konkretnie będzie przydatne, a czego lepiej nie kupować? Dlaczego warto kupić ubranka z bawełny organicznej, zamiast konwencjonalnej? Czym właściwie się one różnią? 

Wyprawka odzieżowa dla niemowlaka z całą pewnością powinna być dobrze skompletowana, biorąc pod uwagę m.in. płeć dziecka, jego stan zdrowia, a nawet miesiąc, w którym maluch się urodził. Wiele mam skrupulatnie podchodzi do tego zadania, kupując nadmiar ubranek, które nawet nie zostaną założone. Pamiętajmy, że dziecko w okresie niemowlęcym bardzo szybko rośnie. Dlatego lepiej jest stawiać na jakość, a nie na ilość. Co konkretnie będzie przydatne, a czego lepiej nie kupować?

Lista “must have” niemowlęcych ubranek

Każde niemowlę, bez względu na płeć czy porę roku, powinno posiadać w swojej garderobie następujące ubranka:

 • body z krótkim lub długim rękawkiem
 • koszulki na krótki i długi rękawek
 • spodenki
 • pajacyki niemowlęce
 • śpioszki
 • sweterek lub bluza

Jednym z najbardziej praktycznych dziecięcych ubranek są body. Zakłada się je bezpośrednio na skórę i zapina w kroku, przez co materiał chroni najważniejszą, podatną na wychłodzenie część ciała, jaką jest tułów. Ze względu na praktyczne zatrzaski w kroczu bardzo łatwo można zmieniać dziecku pieluszkę bez konieczności zdejmowania całego body. Ponadto jego ubieranie i ściąganie jest bardzo proste, nawet w przypadku wyjątkowo energicznych niemowląt.

Równie przydatne są pajacyki, które pokrywają całe ciało, włącznie z rączkami i nóżkami. Może być zarówno elementem wierzchnim, jak i bezpośrednio kontaktującym się ze skórą. Dobrze, aby nasze pajacyki były rozpinane na całej swojej długości - do wyboru są wersje z napami, zatrzaskami lub zamkiem błyskawicznym. Lżejszą alternatywą pajacyka są śpiochy, zwykle na ramiączkach, zapinana zarówno w okolicy ramion, jak i w kroku.

Podstawą każdej niemowlęcej garderoby są koszulki. Tutaj można zdecydować się na większą ilość, jako że dziecko dość szybko się brudzi - niekiedy w ciągu jednego dnia konieczne jest kilkukrotne przebranie koszulki. Aby być przygotowanym na każdą sytuację (także na wyjścia z domu), warto kupić koszulki na długi i na krótki rękaw. Uzupełnieniem będą długie, wygodne i luźne spodenki. W zależności od pogody często przydają się bluzy zapinane na zamek lub ciepłe sweterki, które ochronią nasze dziecko przed wychłodzeniem.

Dodatki dla niemowląt

Wybór dodatków dla niemowląt w dużej mierze zależy od pory roku i pogody panującej na zewnątrz. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że okres niemowlęcy trwa okrągły rok, z pewnością nie zaszkodzi zaopatrzyć się w niezbędne dodatki - w którymś momencie się przydadzą. Są to przede wszystkim:

 • czapka
 • szalik
 • rękawiczki
 • skarpetki

Tutaj ponownie należy zwracać szczególną uwagę na wykonanie odzieży i materiał, którego do tego użyto. Dodatki muszą być przede wszystkim ciepłe, aby maksymalnie spełniać swoją rolę, jednak muszą także zapewniać cyrkulację powietrza. Przegrzanie główki dziecka nie tylko powoduje dyskomfort, ale i może zwiększać ryzyko chorób czy infekcji.

Zbędna odzież niemowlęca

A z czego warto zrezygnować? Okazuje się, że wiele zakupionych wcześniej ciuszków okazuje się być zbędnym wydatkiem - znacznie lepiej jest wydać te pieniądze na inne akcesoria, które z pewnością się przydadzą. Najczęściej popełnianym błędem jest kupowanie zbyt dużej ilości ubranek w rozmiarze 56 - jak wspomniano wcześniej, dziecko szybko rośnie. Już po kilku tygodniach może się okazać, że bluzeczki nie będą pasować. Do zbędnej odzieży niemowlęcej zaliczamy:

 • kaftaniki - zaliczane do przeżytków. Są niepraktyczne i mogą sprawiać trudność przy opiece nad bardziej energicznymi niemowlętami
 • rajstopki - nie tylko trudno się je zakłada, ale również uciskają nóżki i brzuszek, powodując dyskomfort oraz zaburzenia trawienia
 • spodnie dżinsowe - niemowlęta cenią sobie swobodę ruchów, dopiero poznają otaczający je świat. Materiał dżinsowy jedynie ograniczy ich ruchy
 • odzież zakładaną przez głowę - ubranie jej sprawia rodzicom wiele trudności, dziecko zaczyna się niecierpliwić i płakać
 • odzież zapinaną na plecach - rzadko kiedy rodzic przewija swoje dziecko układając je na brzuszku, aby mieć dostęp do zapięcie na plecach. To niewygodne i niepraktyczne

W dzisiejszych czasach półki sklepowe aż uginają się od kolorowych, wymyślnych ubranek dla dziecka. O ile można wybierać w kolorach i nadrukach, o tyle lepiej unikać cekinów, tiulów, dżinsu i innych zupełnie niepotrzebnych w wieku niemowlęcym tworzyw. Stawiajmy na jakość materiału oraz wygodę jego noszenia.

Jakość, a nie ilość

Niemowlęca skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Dopiero kształtuje swoją barierę ochronną, dlatego jest znacznie bardziej podatna na odparzenia, podrażnienia i alergeny niż skóra dorosłego człowieka. Ubranka dziecięce bezpośrednio kontaktują się ze skórą, często przez wiele godzin. Co by było, gdyby zostały wykonane z materiałów, w których znajdują się śladowe ilości szkodliwych związków chemicznych, pestycydów lub sztucznych barwników? Z pewnością nie pozostałoby to obojętne dla skóry. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku wielu tanich, sieciowych ubrań, wykonanych z bawełny konwencjonalnej czy poliestru. Taka odzież nie jest bezpieczna, a jej użytkowanie też nie należy do najwygodniejszych. Już po kilku praniach można zauważyć zstąpienie się materiału, mechacenie czy utratę kolorów. Ponadto uniemożliwia on skórze oddychanie, prowadząc do nadmiernej potliwości dziecka.

Stawiajmy na bezpieczeństwo i wygodę maluszka. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za swoje dzieci, dbajmy więc o nie w związku z każdym aspektem ich codziennego życia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są ubranka dla niemowląt z bawełny organicznej, do uprawy której nie stosuje się pestycydów, środków owadobójczych czy sztucznych nawozów. Bawełna rośnie w zgodzie z naturą, co trwa znacznie dłużej i wymaga większych nakładów finansowych, jednak jej włókna pozostają wolne od chemii. Na etapie produkcji odzież barwi się wyłącznie naturalnymi barwnikami, bezpiecznymi nawet dla niemowląt z alergiami czy chorobami dermatologicznymi.

Choć ubranka z bawełny organicznej lub innych ekologicznych materiałów są droższe, mamy gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej jakości. Posłużą dłużej niż sieciowa odzież, a nawet wielokrotne pranie ich w wysokich temperaturach nie przyczyni się do niszczenia materiału.